Oomox 1.2.6 – kiedy wszyscy robią to źle

Wydawać by się mogło, że w czasach gotowych i kompletnych produktów nie ma już miejsca na „majsterkowanie”. Nawet dystrybucje stały się już niemal zamkniętym bastionem zoptymalizowanym pod konkretne komponenty. Jak choćby tematy graficzne. Jednak ile ludzi tyle gustów i tym samym tyle samo utyskiwań na graficzną formułę testowanego systemu. Jeżeli uważamy, że potrafimy lepiej, to Oomox jest właśnie tym narzędziem – w sam raz dla wiecznych malkontentów.


Oomox 1.2.6
Ten sprytny programik pozwoli nam na kolorystyczne i wizualne poprawki tematów graficznych GTK+, a w szczególności tych z rodziny Numix. Manipulacje sprowadzają się do ustawień kolorów dla każdego z elementów tematu graficznego – kolory dla głównego tła i fontów, tła przycisków i ich fontów, wyróżnionego tekstu, ramki okien, ramki przycisków oraz kolory „nagłówka” okna (GTK+3). Istnieje możliwość określenia lub użycia gradientu dla przycisków oraz zaokrąglenia ramki takiego elementu. Do stworzonej palety kolorów możemy też dopasować (lub inaczej – wpasować) ikony Gnome-Colors i Archdroid a także lub nawet przede wszystkim ich kolory. Brzmi nieskomplikowanie? I tak właśnie jest. Po pobraniu i uruchomieniu wszystko co musimy zrobić to wybrać odmianę tematu obsługiwanego przez Oomox (są one zaszyte w programie), poprzestawiać kolory i inne niuanse a na koniec wyeksportować temat graficzny. Zostanie on skopiowany do katalogu domowego ~..themes i będzie gotowy do użycia w menedżerze ustawień – wyglądu.

I właśnie w taki prosty sposób będziemy mogli w końcu zaspokoić nasze wizualne oczekiwania. Temat graficzny Numix ma tę zaletę, że jest nieinwazyjny w swojej prostocie. Wszystko co jest w nim najważniejsze to właśnie kolory i drobne niuanse elementów typu przyciski, itp. Dodatkowo, Oomox nie popsuje nam żadnego gotowego tematu w naszym katalogu, wszystko jest zapisywane pod oddzielną nazwą. Oczywiście wspomniane narzędzie jest wartościowe raczej dla użytkowników środowisk korzystających z GTK+ (Cinnamon, Unity, MATE, Xfce, GNOME). Co ciekawe, Oomox przewiduje poprawki względem poprawnego wyglądu stworzonego tematu w trybie HiDPI.

Aby przetestować program w Ubuntu 16.04/17.04 i Mincie 18.xx, należy:

sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt update
sudo apt install oomox

W przypadku Arch Linuksa i Manjaro jest równie łatwo:

yaourt -S oomox-git 

7 komentarzy

  1. Oomox niestety to syf. Niewazne z której wersji bym nie korzystał nawet gotowe schematy kolorystycznye były niedopracowane i zawierały błędy.

  2. Może nie potrafisz z tego korzystać? Fakt – mocno nieintuicyjne.

  3. Raczej błąd w skinach gtk. Pamiętam, że jeszcze więcej takich błędów było widoczne pod xfce. No i testowałem to 3 razy i zawsze było coś nie tak ze skinami oferowanymi przez oomox

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.