GIMP 2.9.x/2.10 i metadane

Wiadomości są jak zwykle dwie – dobra i zła. Dobra to taka, że w najnowszym wydaniu developerskim GIMP 2.9.5/6 zaprezentowano odnowioną przeglądarkę metadanych dołączonych do zdjęć oraz nowość jaką jest edytor tych metadanych. Zła wiadomość jest taka, że wszystko to odbywa się około 15 lat po tym, jak świat zaczął aktywnie używać tagów EXIF oraz IPTC.

GIMP 2.9.5 i edytor metadanych
Użyteczna dla bardziej wymagających użytkowników wersja GIMPa rodzi się w ogromnych bólach. Tylko dzięki zaciętości nielicznych deweloperów projekt ten jest w stanie utrzymać się na powierzchni zainteresowania społeczności. Przełomowe zmiany zapowiedziane dekadę temu nadal wiszą na tablicy zapowiedzi, gdyż GIMP 2.10 to ciągle kwestia kolejnych kilku miesięcy. Niemniej każde donieniesienia o kondycji tego projektu są niezwykle krzepiące. Tym razem dzięki staraniom jakie poczynił Benoit Touchette, program doczekał się w końcu edytora metadanych z prawdziwego zdarzenia. Oprócz tego Benoit był w stanie poprawić dotychczasową przeglądadarkę wspomnianych tagów i etykiet. Osoby korzystające z deweloperskiej wersji 2.9.5/6 mogą już teraz samodzielnie się przekonać o użyteczności tego rozwiązania. Pozostałym pozostaje zaczekać na finalne wydanie GIMP 2.10.

Edytor umożliwia nam zmianę lub dodanie opisów w standardzie Exif, IPTC, DICOM oraz dodawanie geotagów.

Użytkownicy Ubuntu 16.04/17.04 i Minta 18.xx oraz pochodnych mogą wypróbować wersję deweloperską GIMPa po wdrożeniu poniższego:

sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp-edge
sudo apt-get update
sudo apt-get install gimp

W Arch Linuksie i Manjaro zwykle wystarczy:

yaourt -S gimp-git 

1 Response

  1. Lepiej późno niż później 😉
    To dobra wiadomość, że pomimo 15 lat istnienia tagów, wreszcie GIMP je obsługuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.