Fedora 26 dla zwycięzców

Jak to niekiedy bywało w burzliwej historii wydań dystrybucji Fedora, jej najnowsze wcielenie – Fedora 26 – ukazało się z prawie miesięcznym opóźnieniem. Ale koniec końców najlepsza dystrybucja dla deweloperów stała się faktem i pozostaje nam tylko pokiwać głową z uznaniem.

Bo wydanie z GNOME jest zbyt nudne? Fedora 26 KDE
Prace nad tym wydaniem rozpoczęły się już w styczniu 2017 (a zatem niedługo po wydaniu wersji 25), by w kwietniu osiągnąć status Alpha a w czerwcu Beta. To pokazuje jakim intensywnym procesem jest tworzenie tej dystrybucji. I to rzuca się również w oczy po pobieżnym przeglądnięciu listy nowości. Fedora 26 po raz kolejny zaskakuje nas bezkompromisową świeżością paczek balansujących na krawędzi pomiędzy stabilnością a użytecznością. Można w ślepo zaryzykować stwierdzenie, że znajdziemy tu najnowsze owoce cywilizacji FLOSS. Ale do rzeczy.

System ten jest napędzany przez kernel 4.11.8 i to tylko dlatego, że 4.12 pojawił się po prostu o kilka tygodni za późno aby włączyć go do tego wydania. Ta kwestia nie jest oczywiście zamknięta, gdyż jak wszyscy wiemy, Fedora nie ma przyczepionej łatki – „jedno wydanie, jeden kernel”. Dla deweloperów najistotniejszą kwestią będzie dobór narzędzi, które tym razem zawierają między innymi GCC 7, Golang 1.8, Ruby 2.4, PHP 7.1, glibc 2.25 oraz Python 3.6. Jako menedżer pakietów występuje tutaj w roli głównej DNF 2.0. Nie brakuje ostrych cięć w obrębie komponentów systemowych – Fedora 26 jako pierwszy dystrybucja pożegnała sterowniki xorg-x11-drv-synaptics, zastępując je nowym rozwiązaniem xorg-x11-drv-libinput. Aktywowano pamięć podręczną SSSD (oraz wyłączenie nscd). Na wypadek problemów z systemd włączono systemd-coredump. Dzięki temu wszystki zrzuty pamięci będą dostępne za pomocą narzędzia coredumpctl. Innymi wartymi wspomnienia szczegółami są np. OpenSSL 1.1.0, Boost 1.63, GHC 8.0.

Na tym nie koniec sensacji. Powyższe jakby nie brzmiało, to jest czytelne jedynie dla wąskiej grupy fachowców. Zwykłego użytkownika nadal interesuje jedynie to, co ma przed oczyma. W przypadku Fedory 26 nie będzie kompromisów. W domyślnej i oficjalnej odmianie Workstation zobaczymy GNOME 3.24.2 (wersja 3.26 przewidziana jest na jesień bieżącego roku). Tak, oficjalnej, bowiem Fedora umożliwia pobranie obrazów ISO zawierających inne środowiska: Fedora 26 KDE, Fedora 26 Xfce, Fedora 26 LXDE, Fedora 26 MATE, Fedora 26 Cinnamon, Fedora 26 Security, Fedora 26 Server, Fedora 26 SoaS oraz Fedora 26 Robotics, Fedora 26 Design Suite i Fedora 26 Games. Jeżeli pominąłem którykolwiek wariant, wybaczcie. Po prostu z Fedorą można wszystko.

Fedora 26 Xfce
O ile wydań z dedykowanym środowiskiem graficznym można się spodziewać, o tyle tym razem nowością jest Python Classroom Lab. Edycja skierowana głównie do nauczycieli języka Python i instruktorów.

Przy tym całym natłoku nowości należy pamiętać o jednym istotnym szczególe. Fedora bardzo stara się podążać ścieżką FOSS, co oznacza, że nie odnajdziemy w głównym wydaniu wielu zamkniętych rozwiązań. Typu: Adobe Flash, niektóre kodeki audio i wideo, własnościowych sterowników i innych zamkniętych komponentów. Osoby zainteresowane mogą przeglądnąć listę Fedora Forbidden Items.

Cóż można dodać więcej do powyższego. Chyba tylko to, że – idźcie, testujcie. Wszystkie możliwe do pobrania obrazy iso znajdziemy na stronie projektu. Chociaż w moim przypadku Fedora nigdy nie zagościła na moim biurku dłużej niż miesiąc, to żywię do niej ogromny szacunek i jestem pod wrażeniem ogromu pracy jakim niewątpliwie jest pogodzenie najnowszych rozwiązań.  

0

16 komentarzy

 1. Próbowałem. Nie cierpię KDE, więc szybko wyleciał, ale działało praktycznie wszystko cacy.

 2. KDE w Fedora 25/26 jest jakie jest. Nie ma wodotrysków, to w końcu desktop klasy „SPIN”, a wiec nie jest traktowany jako kluczowe wydanie. Pod względem Fedora 25 KDE a Kubuntu 17.04 dla mnie wygrywa Kubuntu – chociaż osobiście nie cierpię desktopów opartych o Debiana. Dlatego mimo wszystko ostanę przy mojej kompozycji OpenMandriva/Mageia z KDE.

 3. Ostatnio wszystko się psuje u mnie w LM 18.2. Trzeba będzie spróbować Fedory od korporacji i usunąć z niej tworu NSA, czyli selinux.

 4. Przepraszam, że tutaj Ci odpowiem, ale gdzieś mi zniknął Twój wpis odnośnie Archa (o wvdial). Spróbuj Antergosa. Jeśli się nie mylę, to instalator ma tam wsparcie dla modemów komórkowych.

 5. A dlaczego twórcy Archa usuwają z niego wszystko to co było dobre? Usunęli instalator tekstowy, usunęli plik /etc/rc.conf, usunęli pliczek wvdial z obrazu ISO. Widzę że na distrowatch Arch spadł na 14 miejsce, a Manjaro, Antergos w pierwszej piątce.

 6. Nie wiem tylko po co się tak spieszą, kiedy libinput wciąż nie ma funkcjonalności synaptica.

 7. „however synaptics, evdev and wacom are still available”

  Nikt do niczego nie zmusza 🙂

 8. Pod Chromium nie mam głosu, pod Firefox flash działa prawidłowo. Mam zainstalowany dobrze flash.

 9. O ile wiem, to FF i Chromium nie używają tego samego flasha. Flash dla Chromium to pepper-flash.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.