Terminal pogryzł człowieka: neofetch

Był sobie onegdaj program screenfetch. Jednak według określonych grup lata jego świetności już minęły. I to był właśnie podstawowy argument za tym, by powołać do życia tytułowy neofetch – program, który w zgrabny sposób wyświetli nam wiele ciekawych detali dotyczących naszego komputera.

Neofetch bez tajemnic
Ciekawie wyglądające informacje o naszym komputerze to nie jakaś fanaberia. Takie rzeczy bardzo ładnie można wykorzystać we własnych skryptach, rozwiązaniach typu Conky, itp. Dlatego neofetch chociaż dubluje to, co oferuje/oferował screenfetch, może się przydać niektórym osobom. Czy wręcz stać się podstawowym narzędziem do uzyskiwania podstawowych informacji o komputerze. Jego zaletą jest bardzo aktywny rozwój, szybkość działania i umiejętność wyciągania informacji z różnych dziwnych miejsc. Dodatkowo, uruchomimy go niemal wszędzie – aktualna lista wspieranych systemów jest imponująca: Linux, MacOS, iOS, BSD, Solaris, Android, Haiku, GNU Hurd, MINIX, AIX oraz Windows (Cygwin/MSYS2/MinGW/Windows 10 Linux subsystem).

To niepozorne polecenie tekstowe udzieli nam wielu pożytecznych informacji. Począwszy od używanej dystrybucji, wersji kernela, modelu naszego komputera (płyty głównej), przez uptime, ilość zainstalowanych paczek, informacje o procesorze, pamięci, karcie graficznej, rozdzielczości aż po używane tematy graficzne. No i najważniejsze – wszystko zostanie okraszone gustownym ascii-logo naszej dystrybucji.

Program nie wymaga jakiejkolwiek wiedzy na temat przełączników, chociaż ich lista jest bogata i umożliwia formatowanie według naszych potrzeb rzeczy, które neofetch potrafi wyłuskać z systemu. Możemy również stworzyć swój własny plik konfiguracyjny i tym samym wyróżnić się z tłumu.

Aby cieszyć się możliwościami oferowanymi przez ten program, w przypadku Ubuntu i Minta należy:

sudo add-apt-repository ppa:dawidd0811/neofetch
sudo apt update
sudo apt install neofetch

W przypadku Arch Linuksa i Manjaro spoglądamy w stronę repozytorium AUR:

yaourt -S neofetch-git 

0

2 komentarze

  1. Dla mnie jeszcze ciekawszym programem wyświetlającym informacje o naszym komputerze jest INXI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.