Dobra zmiana w digiKam 5.6.0

Bez rozgłosu i bez fanfar na serwerach pojawiło się kolejne wydanie doskonałego menedżera i edytora zdjęć digiKam 5.6.0. Autorzy nie tylko poprawili błędy, ale zaprezentowali (ponownie) narzędzie do tworzenia galerii HTML oraz zoptymalizowali obsługę bazy danych. Tak czy inaczej, jest to krok w prawidłową stronę czyli dostarczenia użytkownikom jeszcze bardziej funkcjonalnego narzędzia.

digiKam 5.6.0 w pełnej krasie
Nie trzeba chyba przekonywać do tego edytora osób które już go używają. Jednak każde następne wydanie to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie jakim „wielowątkowym” rozwiązaniem jest digiKam. Bowiem za jego pomocą stworzymy i będziemy mogli wygodnie się poruszać po kolekcjach ze zdjęciami, zapanujemy nad tagami, opisami, ocenami dla zdjęć, itp. Ale stworzymy również obrazy HDR, połączymy kadry w zgrabną panoramę oraz obrobimy wstępnie (wywołamy) zdjęcia RAW i nie tylko. Wśród kontrolek, przycisków i pozycji menu kryje się jeszcze więcej możliwości.

Wersja digiKam 5.6.0 optymalizuje bazę danych jaką na potrzeby przetrzymywania kolekcji tworzy digiKam. Wpisy zostały uproszczone i przekłada się to na ogólną kondycję oraz rozmiar bazy. Wprowadzono opcję ograniczenie wyszukiwania „rozmytego” do konkretnego albumu oraz doprecyzowano wykorzystanie tagów podczas takiego przetrząsania zdjęć. Oddano ponownie użytkownikom do użytku narzędzie do tworzenia statycznych galerii HTML z kilkoma tematami graficznymi w pakiecie. Co więcej – z wybranej grupy zdjęć będziemy mogli stworzyć efektowny pokaz wideo. Natomiast w poszczególnych elementach digiKam (ImageEditor, Showfoto, LightTable) dodano wsparcie dla narzędzi do tworzenia galerii, miksowania ekspozycji, tworzenia pokazu zdjęć i panoramy. Na koniec poprawiono i ulepszono grupowanie kadrów oraz definiowanie, które parametry mają być wzięte pod uwagę podczas automatycznego grupowania.

Jak widzimy zdrowe tempo rozwoju projektu gwarantuje nam regularną radość i sprawniejsze zarządzanie naszą kolekcją. Kolejna wersja 5.7.0 jest przewidziana na koniec lipca bieżącego roku.

Program w wersji dla Ubuntu 16.04/17.04, Mint 18.x i pochodnych można zainstalować po dodaniu odpowiedniego PPA:

sudo add-apt-repository ppa:philip5/extra
sudo apt-get update
sudo apt-get install digikam5

… chociaż na dzień tworzenia tego wpisu w podanym repozytorium nie ma jeszcze wspomnianej paczki.

Natomiast użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro znajdą za jakiś czas program w głównym repozytorium:

sudo pacman -S digikam 

0

1 Response

  1. Będzie on dobry do wywoływania i podstawowej edycji zdjęć w RAW z Nikon D60, czy może jednak jest coś lepszego dla początkujących?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.