Terminal pogryzł człowieka: classifier

Classifier to niepozorne narzędzie które pozwoli zapanować nam nad nieładem w katalogu z projektem, zdjęciami lub po prostu gromadzoną zawartością internetu. Porządki przeprowadzimy, a jakże, w terminalu, automatycznie i bez zgłębiania się w skomplikowane parametry i przełączniki. Jak to możliwe? A tak.

Classifier: Przed
To, wydawałoby się, proste narzędzie tekstowe potrafi przeprowadzić gruntowne porządki we wskazanym folderze. Czyni to wrzucając odpowiednie pliki do odpowiednich katalogów. Może nie ma w tym nic z magii, ale może być pomocne podczas zmagań z tysiącami plików w jakimś zabałaganionym miejscu. Przy odrobinie zacięcia jesteśmy w stanie unormować sytuację w najbardziej zapuszczonym i zapomnianym kąciku naszego dysku. Na dzień dzisiejszy program sortuje pliki według następujących rozszerzeń:

Music:.mp3,.aac,.flac,.ogg,.wma,.m4a,.aiff,.wav,.amr
Videos:.flv,.ogv,.avi,.mp4,.mpg,.mpeg,.3gp,.mkv,.ts,.webm,.vob,.wmv
Pictures:.png,.jpeg,.gif,.jpg,.bmp,.svg,.webp,.psd,.tiff
Archives:.rar,.zip,.7z,.gz,.bz2,.tar,.dmg,.tgz,.xz,.iso,.cpio
Documents:.txt,.pdf,.doc,.docx,.odf,.xls,.xlsv,.xlsx, ppt,.pptx,.ppsx,.odp,.odt,.ods,.md,.json,.csv
Books:.mobi,.epub,.chm
DEBPackages:.deb
Programs:.exe,.msi
RPMPackages:.rpm

Classifier: Po
Ambitni mogą w łatwy sposób poprawić i powiększyć listę obsługiwanych domyślnie rozszerzeń (ponieważ to Python, wystarczy edycja źródeł, bez konieczności kompilacji). Powyższa lista jest reprezentowana przez tabelę w kodzie, którą wystarczy zaktualizować o interesujące nas formaty i określenie, do jakiego katalogu mają trafić. Na tym nie koniec, bowiem kilka opcji które obsługuje classifier pozwala na doprecyzowanie jakie pliki (rozszerzenia) w jakim katalogu chcielibyśmy umieścić, np:

classifier -st .py .pyc -sf "Python Files"

Wszystko robi się czytelniejsze gdy wiemy, że -st odpowiada za typ plików które chcemy przenieść a -sf określa katalog docelowy. Program rozpoznaje też kilka innych przełączników (np. -dt sortowanie plików według daty powstania, -o -d katalog źródłowy i docelowy), a autor napomina, że kolejne pojawią się wkrótce.

-h --help		    show help message and exit
-dt --date			Classify the files by their Creation Date
-st --specific-types	    Move the specific file extensions into the Specific Folder
-sf --specific-folder	    Folder to move files with Specific Type
-d --directory			The directory whose files you want to classify
-o --output			Main directory to put organized folders

Aby zainstalować classifier będziemy potrzebowali pakietu python-pip. W przypadku Ubuntu/Minta/Debiana wykonujemy zatem:

sudo apt-get install python-pip
sudo pip install classifier

Pod Arch Linuksem i Manjaro robimy to tak:

sudo pacman -S python-pip
sudo pip install classifier

 

1 Response

 1. Da się tym osiągnąć efekt, że podzieli fotki na roczne i miesięczne podkatalogi wg daty w nazwie pliku? Idea jest taka że odpalalbym to okresowo z crona w katalogu w którym synchronizuję na serwerze fotki ze smatfona. Fotki te byłyby automatycznie przenoszone do odpowiednich podkatalogow rok/mc do katalogu o odkrywczej nazwie “zdjęcia”. Teraz trzeba sprzątać ręcznie jak w tel zabraknie miejsca.
  Chyba że ktoś zna inne rozwiązanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.