przystajnik

Łowca fontów TypeCatcher 0.2

Im dalej w cywilizację, tym więcej automatyki. Ta sentencja którą skleciłem naprędce w poszukiwaniu słowa które rozpocznie niniejszy wpis oddaje ducha dzisiejszych czasów. I wspomniana automatyka nie jest dowodem na totalne rozleniwienie się rasy ludzkiej. Po prostu pozwala nam zaoszczędzić czas którego jak wiemy mamy wszyscy coraz mniej. Dlatego warto przypomnieć sobie o prostym programie TypeCatcher 0.2 który usprawni naszą codzienność.

TypeCatcher 0.2

Ręka w górę kto wie jak zainstalować fonty w Linuksie? Początkujący użytkownicy podrapią się zapewne po głowie z niemym znakiem zapytania na twarzy. Natomiast TypeCatcher nie ma takich dylematów. Bez momentu zawahania zainstaluje nam w systemie setki fontów. Jednak samo instalowanie fontów może nie jest takie ekscytujące, jak to, jakie fonty pozwala nam zainstalować ten program. Otóż w zgrabnym okienku podglądowym pozwala nam on nawigować pomiędzy masowo rozpowszechnianymi i dostępnymi dla ogółu fontami Google Fonts. Stworzone przez nich repozytorium z niebanalnymi fontami miało i uczyniło internet ciekawszym – każdy może jest w łatwy sposób wykorzystać na swojej stronie. Za pomocą TypeCatcher wykorzystamy nasze ulubione fonty z tego repozytorium również na pulpicie. Wystarczy odnaleźć na liście interesującą nas nazwę i kliknąć „Pobierz”. Nie musimy przeprowadzać żadnych skomplikowanych czynności a całą resztą się się nasz tytułowy bohater. Również ewentualnym odinstalowaniem fontów lub wyświetleniem dodatkowych informacji.

Na próżno szukać w głównym oknie TypeCatcher jakichś innych niesamowitych opcji, bo ich tam po prostu nie ma. Zadaniem programu jest ułatwienie nam dostępu do wspomnianego repozytorium Google i zainstalowanie lub odinstalowanie wybranego kroju pisma za pomocą jednego kliknięcia. O przepraszam, jest jeszcze możliwość dodania własnego tekstu wyświetlanego w oknie podglądu – lub wybór innych cytatów. Nie jest to zatem uniwersalny manadżer fontów dla naszego systemu, ale przynajmniej pozwala odkryć coś więcej niż Droid Sans, Ubuntu Sans i pochodne.

Co więcej, program jest dostępny niemal w każdej dystrybucji tak po prostu – z głównego repozytorium. W przypadku Ubuntu i Minta wystarczy wydać polecenie:

sudo apt-get install typecatcher 

Post navigation

Translate »