przystajnik

Debian GNU/Linux 9 Stretch nadciąga

Dzień 17 czerwca 2017 roku na pewno odciśnie się miłym sentymentalnym akcentem w pamięci fanów dystrybucji Debian GNU/Linux. To właśnie na ten dzień jest przewidziane kolejne stabilne wydanie systemu, bez którego nie było by Ubuntu i kilku innych rozwiązań. Debian 9 Stretch zaskoczy nas tym, że będzie już czternastą oficjalną stabilną wersją tej dystrybucji a całość przyozdobi tematyka SoftWaves.

Debian 9 i nowa szata graficzna

Oczywiście najważniejsze zmiany jakie się dokonały od poprzedniego Debiana 8, to masowa aktualizacja pakietów. W najnowszej odsłonie przywita nas kernel 4.9, GCC 6.3.0, X.Org Server 1.19.2, Mesa 13.0.6 oraz systemd 232. Repozytoria z oprogramowaniem również doczekały się gruntownych aktualizacji.

Zanim jednak to wszystko się wydarzy, czeka nas etap usuwania błędów wykrytych w Release Candidate. Najpóźniej do 3 czerwca pakiety z których nie zostaną usunięte wykryte usterki zostaną oznaczone tagami stretch-ignore lub stretch-will-remove. Pakiety z stretch-will-remove zostaną automatycznie usunięte z repozytorium przed oficjalnym wydaniem.

Nowe wydanie tej dystrybucji to również doskonała możliwość do wzięcia udziału w jednej z licznie organizowanych imprez uświetniających to wydarzenie. Niestety żadne z Debian Stretch Release Party nie odbędzie się w Polsce. Przynajmniej na dzień dzisiejszy żadne takie spotkanie nie zostało oficjalnie zarejestrowane i zgłoszone.  

Post navigation

Translate »