przystajnik

Latte Dock 0.6 dla koneserów

Latte Dock jest projektem na którym powinny spocząć oczy wszystkich tych osób, które mają ambicje upiększyć swój pulpit z KDE. O ile oczywiście kusząca jest dla nas wizja posiadania sympatycznego, poręcznego i wysoce konfigurowalnego docka z ikonami programów.

Cztery instancje Latte Docka

Latte Dock to przykład na to, że współpraca w świecie opensource jest możliwa i przynosi doskonałe efekty. Projekt ten stworzyły bowiem połączone siły deweloperów stojących za konkurencyjnymi Now Dock oraz Candil Dock. W rezultacie z dwóch projektów zrobił się jeden, prężniejszy i o większych możliwościach. To przykład również na elastyczność frameworka Plasma. Latte Dock korzysta bowiem z najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie i do jego uruchomienia wymagana jest Plasma 5.8.0 lub nowsza.

W efekcie otrzymujemy dynamiczny i dobrze wyglądający dock, który może wspomóc naszą codzienną pracę. A potrafi on całkiem sporo. Poczynając od wielu instancji docka, pięciu trybów jego wyświetlania (autoukrywanie, itp.), przez obsługę wielu monitorów, przeźroczystość i blur, aż po różne styl i deklarowaną współprace z różnymi środowiskami graficznymi.

Konfigurujemy Latte Dock

Co więcej, dzięki bogatym opcjom konfiguracyjnym możemy Latte Dock dostosować pod swoje wymagania. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem na dock, wybrać ustawienia i odnaleźć się w zgrabnie poukładanych preferencjach. Położenie doków, ich wymiary, styl wyświetla, z przeźroczystością, bez przeźroczystości, wielkość ikon, tempo animacji i długo by jeszcze wymieniać. Jedynym niuansem jest przycisk Quit w oknie z ustawieniami – jego naciśnięcie powoduje zakończenie pracy doka. Dlatego po zmianie ustawień należy kliknąć gdziekolwiek indziej na pulpicie. No chyba, że ponowne uruchomienie programu nie stanowi dla nas problemu.

Dzięki repozytorium PPA stworzonym przez autorów, bez większych problemów zainstalujemy tę dość nową konstrukcję w takich dystrybucjach jak Ubuntu 16.04, 16.10, 17.04 lub Mint 18.xx (ma to sens o ile używamy tych systemów ze środowiskiem graficznym KDE):

sudo add-apt-repository ppa:rikmills/latte-dock
sudo apt-get update
sudo apt-get install latte-dock

W przypadku Arch Linuksa i Manjaro program znajdziemy w głównym repozytorium:

sudo pacman -Suy latte-dock 

Translate »