Nitrux OS 1.01 – prawdopodobnie najładniejszy Linux

Choć tworzenie coraz to kolejnych dystrybucji może wydać się miałkie i obarczone przerostem formy nad treścią to niekiedy zdarzają się wyjątki. Na ten przykład teraz, gdy do wyścigu o palmę pierwszeństwa wśród najładniejszych Linuksów ponownie dołącza stary faworyt o którym na kilka miesięcy słuch zaginął. Mowa o Nitrux OS 1.01. Nic nikomu ta nazwa nie mówi? Nie szkodzi.

Nitrux OS 1.01
Deweloperzy pierwszy raz ujawnili światu zarys tego, czym ma się stać Nitrux w okolica 2015. To właśnie wtedy wydano wersję Nitrux OS 7.15 (sic) bazujący wówczas na Ubuntu 15.10. Jednak inaczej niż w przypadku pozostałych deweloperów – wizjonerów, ekipa odpowiedzialna za ten system postawiła przede wszystkim na wygląd. Żeby nie było za łatwo nie ograniczono się do zmiany tapety ale wymieniono zarówno ikon jak i inne komponenty. Ale w tamtych czasach nie było łatwo (Ubuntu migrowało z Upstarta na systemd), przygotowanie niespodzianki zajęło twórcom nieco czasu. Dopiero w 2017 roku wrócili z wersją Nitrux OS 1.01, jakże odmienioną i dojrzalszą.

Co takiej jest niezwykłego w tej dystrybucji? To, co decyduje o jej nietuzinkowym wyglądzie, a mianowicie autorskie środowisko Nomad. Co jest jeszcze większym zaskoczeniem od samego środowiska to to, że wykorzystuje ono KDE Plasma 5 (obecnie Plasma 5.10) oraz biblioteki Qt. Jest to zatem jedna z niewielu dystrybucji która dostarcza Plasmę użytkownikom w jakże odmiennej formie. Odmiennej od tego, do czego przyzwyczaiły nas systemy z Plasmą na pokładzie, ale zupełnie bez pomysłu na to jak efektownie użyć tej Plasmy.

Kolejnym niuansem który może się nie spodobać wielu osobom jest fakt, że Nitrux OS stara się być tak daleko w przodzie jak to tylko możliwe. Chodzi oczywiście o wersje paczek (jak i samego środowiska). A co się może do tego celu nadawać lepiej niż rozwojowa wersja Ubuntu 17.10 Artful Aardvark? Tak, Nitrux bazuje na paczkach rodem z testowych repozytoriów i w założeniach twórców ma to być substytut wydania ciągłego.

W porządku, co zatem urzeka w Nomadzie? Na pierwszy rzut oka w rzeczone oko rzuca się układ. Górny panel i dock na dole (w tej roli Latte-dock) nie jest może niczym odkrywczym. Ale diabeł tkwi w szczegółach. Latte-dock jest śliczne i zachowuje się bardzo responsywnie. Górny panel różni się od standardowego panela w KDE. Twórcy wymienili tackę systemową na Nomad SystemTray (ale zachowujący zgodność), zniknęła też lista okien, gdyż tę rolę przejął Latte-dock. Zamiast tego na górnym panelu zobaczmy skądinąd znane menu globalne, czyli listę opcji i funkcji aktywnego okna. Menu systemowe również zostało przebudowane na nowoczesną modłę a powiadomienia systemowe oferują nieco więcej detali.

Nomad Kvantum Manager
Na tym nie koniec. Twórcy postawili na stworzenie własnego zestawu oprogramowania (znamy? Znamy!). W ustawieniach systemu znajdziemy Nomad Firewall, czyli narzędzie do sprawnego tworzenia regułek ograniczających ruch do/z internetu. NX Software Center to z kolei próba stworzenia eleganckiego i użytecznego menedżera pakietów. Babe to wariacja na temat odtwarzacza muzyki. Nie można odmówić tym próbom ambicji, ale poza użytecznym firewallem czy przyjmie się kolejny odtwarzacz audio i sklep z programami? Nawet jeżeli w przyszłości powstanie coś więcej, to i tak najciekawsze wyda się nam regulowanie wyglądem środowiska za pomocą Nomad Kvantum Manager. Tak, to prawda – wszystkie koncepcje wizualne i nazewnictwo orbituje wokół własnego ego.

Mamy zatem do czynienia z efektownie poskładaną dystrybucją, która bierze z wyśmienitej Plasmy to co najlepsze a w wielu przypadkach poprawia to i ulepsza. Temat graficzny może być kwestią gustu jak i zestaw ikon, ale na tle wielu innych rozwiązań wszystko to wygląda co najmniej estetycznie. Dodajmy do kompletu panel niepowielający oklepanych standardów, Latte-dock które zachwyca, niezłe menu systemowe i globalną „listę” opcji dla okien. Trąci to wszystko wiadomo czym, ale tak to już się kręci, że w życiu trzeba wiedzieć pod kogo się podczepić (twórcy komercyjnych rozwiązań już dawno się dostosowali). Wizualnie jest to system na piątkę z dużym plusem, chociaż należy pamiętać, że to nadal wydanie RC a może jeszcze Beta? Lekki niepokój może budzić baza paczek rodem z powstającego Ubuntu 17.10 a także silenie się przez deweloperów na dublowanie funkcji różnych programów. Tak czy owak – rzecz warta przetestowania. Może komuś przypadnie do gustu.

Obraz iso można pobrać pod tym adresem.  

31 komentarzy

 1. Za dużo białego. Spróbujcie używac tego wieczorem przy zgaszonym świetle. Wypali oczy.

 2. Jest też wersja ciemna.
  Zajęło mi 10 minut dostosowanie Antergos’a z najnowszą Plasmą do wyglądu 90% Nitrux’a. Dzięki temu przypomniałem sobie o stylu Kvantum! Ikony Lüv, mimo, że śliczne, to niestety jeszcze nie są wszystkie dostępne dla wszystkich elementów KDE5.
  A na wieczór polecam Redshift oraz Calise! Można bardzo wygodnie pracować!

 3. To ja zadam standardowe pytanie, gdy ktoś obwieszcza nową dystrybucję-cud: Jak bardzo źle wyglądają aplikacje używające innych toolkitów?

 4. *Antegrosa
  *Nitruxa
  Ciągle wstawia ci ‘ w losowych miejscach… 🙂

 5. “Zrobili wszystko po swojemu” i tu się mylisz, albowiem cała Plasma została zrobiona (i jest nadal) jako pewnego rodzaju dzieło środowiska. Mockupy są poddawane ocenie itd. itp. Grupa grafików jedynie proponuje i wykonuje.
  Reszta to kwestia gustu, łącznie z tym, czy ukrywane paski są lepsze, czy gorsze, jak i czy lepiej wygląda nautilus czy dolphin. Dla mnie to ostatnie zresztą obojętne – mi służy jako narzędzie do pracy. W dolphinie pracuje mi się – jak na razie – wygodniej.

 6. O kurwa! Steve Jobs powiedział!! Przywołanie takiego autorytetu musi skutkować tym, że to prawda, a ty “przetransferowałeś” to dodatkowo na KDE powołując się na ramki i sposób ukrywania (!) pasków przewijania.

  Idąc za twoją myślą, jak to kiedyś powiedział kolega Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina: “zapchałeś se głowę jakimiś pierdołami o żabach i teraz na siłę próbujesz zainteresować tym innych”

  https://youtu.be/627aRaRiG8A?t=52

 7. Że się tak wetnę. To jest grupa, która “stoi” za obecnym wyglądem KDE (nie ma znaczenia, czy się podoba, czy nie – ja też domyślny temat zmieniam, ale… mam dużą w tym łatwość dzięki owemu “przeładowaniu”): https://vdesign.kde.org/

 8. Robienie z estetyki dogmatu też nie jest dobrym rozwiązaniem, a dzisiaj zarówno “core’owy” Gnome jak i KDE trochę za bardzo przechyla się w stronę estetyzmu,czyli prymatu takiej małowymiarowej funkcjonalność nad użytecznością. Design, pewne jego podwaliny nie zmieniły się od pra-początków interfejsów (lata 60), te zmiany które następują to tylko próby dostosowania do nowych urządzeń i trendy modowe.

 9. E tam. Ja mam wprost przeciwną opinię. Z gustami się nie dyskutuje, Ty masz taki gust (który absolutnie mi nie pasuje), a ja kompletnie inny. Może nautilus ma genialny flat plat (cokolwiek to znaczy), ale mi on absolutnie nie pasuje i jest zdecydowanie mniej użyteczny i o wiele mniej intuicyjny niż dolphin. Wolę KDE 😛

 10. Czy masz jakieś problemy by włączyć się w rozwój? Czy też po prostu będziesz biadolić dla biadolenia i wykazywania swojej, jedynie właściwej wizji?

 11. Ahh no tak, bo każdy użytkownik linuxa mający jakieś krytyczne uwagi musi być programistą i “musi” włączyć się w poprawianie tego co mu się nie podoba.
  Właśnie przez takie podejście linux na desktopach nie będzie niczym innym jak tylko egzotyczną ciekawostką…

 12. Masz ogromną łatwość wyrażania jednoznacznych opinii. Musisz mieć więc bardzo dobre zdanie na temat swojego gustu i wysnuwanych podejrzeń.
  Coś mi tylko kuleje w tym pięknym obrazku.
  “Jeżeli nie dostrzegasz racji w tych słowach z uwagi na osobę która je wypowiedziała, to pozostaje mi jedynie współczuć.”
  Znacie się z terenowym? O seksizm trudno go podejrzewać gdyż on zakłada, że jesteś facetem.

  “same aplikacje są tak zaprojektowane żeby epatować brzydotą i staroświecką estetyką”
  Naprawdę myślisz, że ktoś projektuje coś w takim celu żeby było brzydkie? Sądzisz, że KDE nikomu nie może się podobać ponieważ Tobie się nie podoba? Współczuję.

 13. Orientuje się ktoś, jak się nazywa i ewentualnie skąd można pobrać motyw okien dla Plasmy widoczny na screenach?

 14. Nomad. Jedyne miejsce, jakie znam, to https://github.com/nomad-desktop
  Niektóre rzeczy wymagają kompilacji, inne – nawet jeśli są w repozytoriu niturksa mogą nie pracować dobrze z obecnymi wersjami dystrybucji debianopochodnych. Innymi słowy – kompilacja i tak się kłania.
  Na cały wystrój składa się szereg paczek, bowiem nitrux korzysta z wielu rozwiązań, które nitux-look-and-feel dopiero scala.

 15. Cóż… pierwszy raz widzę, by z możliwości włączenia się w rozwój czegoś może być powodem do krytyki.
  I by Ci wytłumaczyć niezrozumiałe: nie, nie trzeba być programistą, nie trzeba być grafikiem… Wystarczy dzielić się uwagami w miejscu do tego przeznaczonym. Odbywają się dyskusje, dokonują wybory.
  Zdaniem Twoim jednak biadolenie w miejscu, które nie jest w ogóle czytane przez osoby tworzące wystroje (domyślne) jest najlepszym pomysłem.

 16. Wygląd rzecz gustu. Wygląda tak sobie. Ale szkoda, że znów grupa ambitnych programistów i innych skupia się na jakiejś własnej dystrybucji. Dostaniemy kolejną, opóźnioną dystrybucję, która i tak nie będzie nadawała się do poważniejszej pracy, bo będą problemy ze stabilnością, aktualizacjami itd. Przerabiałem to już setki razy. A szkoda. Będzie kolejna bezużyteczna wariacja Ubuntu.

 17. Dokładnie,po co używać forki i przeróbki skoro można mieć Ubuntu i ustawić je według własnych upodobań.Gnome i KDE są jak dla mnie wystarczajaco konfigurowalne,na słabsze maszyny XFCE.Z debianowych dystrybucji poza samym Debianem na uwagę zasługuje tylko Ubuntu i Mint,resztę można zakopać,szkoda czasu i nerwów.

 18. Amelio droga – estetyka jest pojęciem subiektywnym, wie to każdy, kto próbował się bliżej tej tematyce przyjrzeć. Coś, co dla ciebie jest szczytem dozań estetycznych, dla kogoś innego będzie pretensjonalnym przerostem formy nad treścią. Co w tym najciekawsze: obie strony jednocześnie bedą miały rację i obie jednocześnie bedą się mylić, zależnie z której subiektynej strony na problem się spojrzy. Zatem twoje współczucie, pojedyńcze czy podwójne, nie ma znaczenia: ja mogę na przykład współczuć tobie, że dla ciebie w pierwszej kolejności wyznacznukiem co jest estetyczne, ładne, dobrze zaprojektowane jest… opinia innej osoby. Tyle, że to moje współczucie też będzie bez sensu, bo twoje dczucie estetyki jest najlepsze… dla ciebie. I nic tego nie zmieni. No, może opinia jakiegoś nowego Jobsa 🙂
  Prywatnie dla mnie estetycze jest to, co jest nie tylko ładne, ale takeże funkcjonalne. Zatem Plasma jest dla mnie wystarczajaco estetycza, bo jest bardzo funkcjonalna, dzięki swej elastyczności i łatwości dostosowania do własnych potrzeb. Zapewniam cię, że to moje zdanie jest dokładnie tak samo uprawnione i prawdziwe, jak twoje…

 19. Ubuntu też jest forkiem z kilkoma dosłownie swoimi rozwiązaniami (czyli jak fork), to taki często mrożony Sid 🙂

 20. Nie jestem programistą – moje najwieksze osiągniecie w tej materii to napisanie w Javie programu,który sprawdza, czy podana liczba jest pierwszą oraz znajduje wszystkie liczby pierwsze w zadanym przedziale – sądze przy tym, że każdy dzieciak interesujący się Javą napisałby to lepiej. Ale jestem fotografem i moje zdjęcie jest oficjalną tapetą aktualnego wydania Ubuntu LTS. Stąd wniosek, że można się włączyć w rozwój FOSS na wiele sposobów: jeśli ktoś ma wiedzę o projekowaniu estetycznych i funkcjonalnych środowisk i czuje się w zwiazku z tym uprawniony do krytykowania pracy innych, to może być użytecznym członkiem społecznosci bez napisania ani jednej linijki kodu, zapewniam.

 21. No nie bardzo. Tzn. forkiem jest, ale już dawno się wyniosło z Debiana i działa na własny rachunek. Za to Mint jest zdecydowanie forkiem ubuntu i wciąż korzysta z jego repozytoriów.

 22. Nie moge pobrać iso tego Nitruxa.Coś nie tak z ich serwerem chyba.Zna ktoś jakiś mirror?

 23. Najładniejszym systemem był Pear OS i nagle zniknął.Nie warto wchodzić w tego typu system,chyba że lubi się eksperymenty.Za jakiś czas twórcy strzelą focha na siebie i po dystrybucji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.