Writefull 3.0.0 – wyrażaj się
Writefull to ciekawa propozycja dla osób posługujących się co dzień pisanym językiem angielskim. Nie dość, że pozwoli nam na rozwinięcie naszych umiejętności dzięki podpowiedziom w jak kontekście i kiedy używać interesujących nas słów i sformułowań, to jeszcze może stanowić podręczny translator. I nie tylko.
Writefull jest jednym z przybywających jak grzyby po deszczu reprezentantów „przeglądarkowego” Electrona. Wielu osobom może się to nie spodobać, jednak ma to niepodważalną zaletę. Program zadziała w wersji desktopowej na każdym systemie (odpowiedni paczki znajdziemy na stronie projektu) i co więcej – również w przeglądarce. To nie jedyne rzeczy, którą są ciekawe we Writefull.
Koncepcją program jest przeszukanie odmętów internetu i podpowiedzenie nam, w jakim kontekście są zwykle używane interesujące nas anglojęzyczne wyrazy lub sentencje. Podpowiedzi możemy uzyskać z zasobów Google Books, Google Scholar, Google News oraz po prostu z internetu. Pozwoli nam to ocenić lub dowiedzieć się, jak i kiedy należy używać wymyślonych przez nas zwrotów. To zupełnie naturalna metoda na zwiększenie naszego zasobu słownictwa jak i płynności w ich wykorzystywaniu.
Do dyspozycji mamy szczątkową inteligencję która postara się rozpoznać o co nam chodzi i zareaguje na niektóre polecenia. Program rozpoznaje polecenia:
/define słówko
podaje definicję danego słowa/compare słówko vs słówko
/translate słówko
tłumaczy/say słówko
wymawia wyraz/help
wyświetla listę pomocy/feedback
wysyła do deweloperów naszą opinię o programie
To nie wszystko. Jeśli rzucimy okiem na listę pomocy, to znajdziemy tam sposób na wyświetlenie sugestii w jakim znaczeniu można wykorzystać zwrot (studies have_that). Listę synonimów otrzymamy po ujęciu słowa w ** (a *fascinating* book). Wykorzystując vs otrzymamy statystyki popularności naszych wyrazów/sentencji (fewer people vs less people).
Pomimo „ciężkości” Electrona, program wydaje się bardzo poręcznym i pomocnym narzędziem. Jedynym mankamentem będzie jego instalacja, gdyż musimy pobrać ręcznie paczki ze strony projektu.
Mam i polecam.
U mnie początkowo nie chciało działać. Bo skądś mi się wzięła flaga noexec w /tmp w /etc/fstab.
Electron to rak nowoczesnych aplikacji i pójście na łatwiznę przez programistów. Często jest tak (z moich odczuć), że aplikacje w nim zrobione na Linux przeznaczone znacznie lepiej działają niż w Windows (jestem użytkowników obu systemów na dwóch różnych komputerach)
Poczekam aż trafi do AURa chociaż
To kolejny program zamkniętoźródłowy – jedyne co można zrobić to przepakować deba.
A tak bardzo wraz z nastaniem wszelkiej maści flatpaków, snapów itp. miało być fajnie… deweloperzy mieli wydawać uniwersalne paczki swoich zamkniętych programów 🙂
Zainstalowałem na początek jako dodatek do przeglądarki.
Proszę bardzo PKGBUILD: http://pastebin.com/f5ZC7pDu
Oczywiście jest to przepakowany deb z umieszczeniem programu w /opt
Proszę się nie wykrzywiać na przepakowanie deba – innej możliwości nie ma. Nb. Opera z repozytorium też jest przepakowanym debem 🙂
Uwaga – ta zabawka to 170MB
Pod Ubuntu można już skorzystać ze snapa:
sudo snap install writefull