Vectr 1.11 do szybkich wektorów

Czy komuś się to podoba, czy nie, to jednak programów wykorzystujących Electrona przybywa w zastraszającym tempie. Dzięki temu oferta oprogramowania dla wszystkich systemów zwiększa się z dnia na dzień, a my możemy testować kolejne osiągnięcia deweloperów. Tym razem padło na Vectr 1.11 – szybki i podręczny programik do tworzenia wektorowych ilustracji. No może ilustracje to za mocne słowo. Vectr wydaje się być bardziej stworzony do wizytówek, logosów i innych niewielkich elementów graficznych.

Vectr 1.11
Na stronie vectr.com znajdziemy opis całego projektu, pomocne samouczki oraz możliwość uruchomienia programu online (w przeglądarce). Szybki rzut oka na interfejs programu, próbne stawianie pierwszych wektorów i materiały szkoleniowe pozwalają już w pierwszych minuta zawyrokować – Vectr to bardzo zgrabne narzędzie. Do tego stawianie wektorów jest tak intuicyjne, że praktycznie nikt nie powinien mieć problemów z użytkowaniem tego edytora. No dobrze, ale co on potrafi?

Zasadniczo edytor posiada wszystko, co jest potrzebne. Nie za dużo, nie za mało – tak w sam raz. Oczywiście nie jest to zamiennik dla jakiegokolwiek rozbudowanego edytora (np. Inkscape), ale… Do dyspozycji mamy kilkanaście gotowych kształtów (oprócz standardów typu koło, elipsa, prostokąt). Każdy z nich możemy opisać za pomocą koloru tła (jednolity kolor, gradient liniowy/kołowy, bitmapa), obramowania (kolor, szerokość). Do każdego obiektu dołożymy również cień zewnętrzny i wewnętrzny oraz określimy ogólną przeźroczystość. Podobnie udekorujemy tekst, linie, krzywe beziera. Jeżeli zależy nam na precyzji, możemy włączyć siatkę i przyciąganie do siatki. Każdy z elementów traktowany jest jako oddzielna warstwa. Natomiast efekty naszych prac zapiszemy w formacie svg, png lub jpeg.

No dobrze, a czego programowi brakuje? Cóż, z pewnością wielu rzeczy. Najbardziej doskwiera brak grupowania elementów. Brakuje edytora gradientów. Zwykły laik nie zauważy więcej braków.

Vectr można pobrać ze strony projektu. Niestety, dla Linuksa są to archiwa zip zawierające binarkę. Takowe archiwum należy rozpakować i uruchamiać program który znajdziemy w utworzonym katalogu. Do poprawnego funkcjonowania Vectr nie wymaga rejestracji, ale założenie konta to parę kliknięć (bez konieczności potwierdzania adresu email). Dzięki temu uzyskujemy sprawniejszą obsługę plików i możliwość współdzielenia plików. Czy dzięki temu Vectr znajdzie swoich wielbicieli? Cóż, jego nieskomplikowana obsługa może zjednać mu serca osób, które chcą po prostu wykonać mniej skomplikowane grafiki wektorowe.  

0

2 komentarze

  1. „np. Inkscape” ciekawe określenie na zbiór wszystkich programów do grafiki wektorowej dostępnych pod Linuksem…

  2. Zamiast tego przydałoby się dopracowane UI/UX w Inkscape. Pod względem funkcjonalności to świetne narzędzie, ale dłuższa praca z nim boli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.