Więcej grafiki z OpenPics 0.2.0

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie przejmował się tą kwestią. Tworząc np. stronę internetową, oprawę graficzną brało się po prostu. Z internetu. Zasypany gigabajtami (wtedy) zdjęć był naturalnym terenem łowów dla młodocianych twórców. Jednak czasy się zmieniły, egzekwowanie i rozumienie prawa autorskiego również. Tak jak i nasza świadomość tematu. Teraz nikt przy zdrowych zmysłach nie wykorzysta do swojego projektu zdjęć pobranych na chybił-trafił z sieci. No chyba, że skorzystamy z OpenPics 0.2.0. Ten program umożliwi nam pobieranie zdjęć na wolnej licencji z kilku serwisów stockowych.

OpenPics 0.2.0 w pełnej krasie
Niekiedy nie robimy niczego spektakularnego. Ot, prosty projekt strony, programu, itp. Chcemy uświetnić całość czy to całym zdjęciem, czy też może jakimś interesującym nas elementem. Wyjścia mamy trzy. Uzbroić się w aparat fotograficzny i samemu zdobyć interesujący nas materiał. Może to być jednak nieco trudne, gdy zamarzymy się nam „na wczoraj” zdjęcie z australijskiej plaży. Drugim rozwiązaniem jest rejestracja na niemal dowolnym serwisie oferującym zdjęcia w dobrej cenie. To jednak rozwiązanie godne profesjonalistów. Do naszych lokalnych celów najrozsądniejsze wydaje się odnalezienie zdjęć na wolnej licencji. Czyli oferowanych przez autorów bezpłatnie (choć niekiedy z wykluczeniem komercyjnego zastosowania). To właśnie w tym może nam pomóc OpenPics 0.2.0.

Jak wynika z numeracji wersji, jest to stosunkowo młody projekt. Jednak już teraz może pochwalić się obsługą dziesiątek serwisów stockowych, z których udostępni nam wolne zdjęcia w bardzo dobrej jakości.

OpenPics

Zasada korzystania z programu jest uproszczona do maksimum lub też wymaga minimum nakładów sił z naszej strony. Wpisana przez nas fraza jest wyszukiwana na wspominanych serwisach i po chwili otrzymujemy listę zdjęć. Dla każdego z nich otrzymamy informację o licencji, link do oryginalnej publikacji oraz opcję zapisu na dysk lub dodania do kolekcji (lista ulubionych). Zdjęcie pobieramy oczywiście w wysokiej rozdzielczości. Twórcy na przyszłość zapowiadają lepszą personalizację programu, bogatsze listy, więcej źródeł ze zdjęciami, itp.

Jak przystało na program korzystający z wolnych treści, OpenPics jest projektem opensource i każdy może dołożyć swoją cegiełkę do jego rozwoju na Githubie.

Niestety, program nie doczekał się jeszcze żadnego PPA ani nie trafił do AUR. Twórcy na swojej stronie oferują paczki deb oraz appimage. Nie powinniśmy mieć zatem problemów z zainstalowaniem programu na niemal dowolnej dystrybucji. O ile ktoś przełknie „elektronową” formułę tego projektu. Cóż, takie czasy nastały. 

0

5 komentarzy

  1. electron… czyli programik ściąga obrazki z kilku stron i waży przy tym 350GB… Podstawowa wersja Linuksa nie zajmuje nawet 2x tyle…

  2. Program ciekawy (zajmuje 135 Mb), ale wymaga jeszcze sporo dopracowania. Jak na dziś wolę Pixabay bezpośrednio ze strony www

  3. Link nie działa. Domena wystawiona na sprzedaż. Ma ktoś paczkę deb lub appimage czy snapa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.