przystajnik

DaVinci Resolve 12.5.5 – mocna rzecz

Chociaż kondycja linuksowych edytorów wideo wydaje się być całkiem niezła, to jednak wiele osób nadal oczekuje tego „czegoś”. A to bogatszych możliwości, a to lepszej stabilności, unormowanej obsługi, branżowych standardów, itp. List życzeń może być długa. Wobec minusów projektów opensource niektórzy zwracają się w stronę rozwiązań komercyjnych. Tam też można znaleźć ciekawe programy. Jednak wydanie darmowego DaVinci Resolve 12.5.5 (w przeciwieństwie do DaVinci Resolve Studio) demoluje linuksową scenę wideo.

DaVinci Resolve 12.5

Do tej pory dla Linuksa dostępna była płatna wersja Studio tego programu. I mogliśmy tylko zazdrośnie spoglądać w stronę użytkowników wiodącego systemu, dla którego dostarczana była zubożona na potrzeby amatorów wersja DaVinci Resolve. To jednak przeszłość, gdyż parę dni autorzy udostępnili ten program również w wersji dla Linuksa.

No dobrze, ale czym jest DaVinci Resolve? DaVinci Resolve 12.5 łączy profesjonalną nieliniową edycję wideo ze światem najbardziej zaawansowanej korektory koloru. To pozwala edytować materiał, poprawiać kolory i dopieszczać efekt finalny z poziomu jednego programu. DaVinci Resolve jest całkowicie skalowalne i niezależne od rozdzielczości, dzięki czemu można stosować go na planie, w małym studiu lub w łańcuszku narzędzi hollywoodzkiej produkcji. Naszym udziałem może stać się kreatywna edycja, audycje telewizyjne z wykorzystaniem wielu kamer, a wszystko to z zachowaniem wysokiej klasy wykończenia i korekcji kolorów. Legendarna jakość obrazu, zestaw narzędzi i podążanie za naszą inwencją to równie ważne atuty tego programu. Do dyspozycji oddano nam redukcję szumu, zaawansowane masterowanie, zdalne stopniowanie czy udostępnianie plików na serwer. DaVinci Resolve wspiera również optyczne zmienianie obrazów, import i eksport XML, stopniowanie krzywizn, obróbkę obrazu YRGB, wielowarstwowe linie montażowe, tracking okienek. Istnieje możliwość przeprowadzania korekcji koloru głównej i drugorzędnej czy przechwytywanie i odtwarzanie za pomocą decka.

Brzmi jak slogan marketingowy? Bo nim jest, jednak nie da się zaprzeczyć faktom, że DaVinci Resolve zdobył uznanie branży i jest wykorzystywany na stole montażowym w największych studiach filmowych. Jeżeli ktoś myśli o DaVinci Resolve jedynie w kategoriach oprogramowania, to jest w błędzie, gdyż chyba jeszcze bardziej intratnym zajęciem jest produkowanie przez Blackmagic konsol sterujących.

Ale wróćmy na ziemię. Wersja 12.5.5 wprowadza:

Konsole Blackmagic

* Added support for the DaVinci Resolve Mini Panel
* Added support for the DaVinci Resolve Micro Panel
* DaVinci Resolve is now available on CentOS 7 and RHEL Linux
* Added CentOS 7 and RHEL Linux support for DaVinci Resolve Studio Mac and Windows licenses
* Added support for installing DaVinci Resolve Advanced Linux on standalone CentOS 7 or RHEL installations
* Improved USB connectivity with DaVinci Resolve Advanced Panels
* Added support for URSA Mini Pro 4.6K media
* Added support for Cintel Reader
* Added support for adaptive scanning speed for Cintel when disk I/O is slow
* Improved playback and seek performance of MXF OP1a and OP1b files
* Added support for channel level fine tuning with ARRI SDK debayer
* Added support for track names in ProTools AAF export
* Addressed an issue with Compound Nodes on Stereoscopic 3D projects
* Addressed an issue with adding a flag to multiple clips in the Color Page
* Dragging a node from a Still to the node graph now follows the gallery keyframe setting
* General performance and stability improvements

Oficjalnie Blackmagic wspiera Red Hat oraz CentoOS 6.8 lub 7.2. Jednak program zainstalujemy również na innych dystrybucjach. Wymagane może być uzupełnienie zależności. Instalację programu najlepiej przeprowadzać z konsoli – przynajmniej widać co się dzieje. Domyślnie DaVinci Resolve ulokuje się w /opt/resolve. Program uruchamialny to /opt/resolve/bin/resolve. No i niestety – do pracy będziemy potrzebowali karty NVIDII i zamkniętych sterowników.

Jeżeli ograniczenia wynikające z darmowej wersji są dla kogoś nie do przełknięcia, to może zakupić wersją za około 990 euro.

Post navigation

Translate »