Ksnip 1.3.0 – ja już to gdzieś widziałem

Tradycja uwieczniania zawartości naszych ekranów sięga ubiegłego wieku i jak na swoje lata przeżywa obecnie renesans. Chociaż poręczne narzędzia do zrzutów ekranu nigdy nie wyszyły z mody, to właśnie ostatnio zdobywają coraz więcej ciekawszych funkcji. Na dodatek możemy przebierać w nich jak w ulęgałkach. Projekt małe, duże, z nagrywaniem, bez nagrywania, z możliwościami edycji, bez edycji. I pomiędzy nimi mało znany ksnip 1.3.0.

Ksnip 1.3.0 i wyróżnianie
Wyraźne deklaracje autora na czym wzorował swoje dzieło znajdują swoje potwierdzenie podczas pierwszego kontaktu z tym programem. Każdy kto miał do czynienia z wiodącym systemem i narzędziem Window Snipping Tool poczuje się jak na starych śmieciach z ksnip. Ten niewielki programik wykorzystujący biblioteki Qt 4.8 i X11 wydaje się mieć wszystko, czego możemy potrzebować, aby efektownie zaprezentować to co widnieje na naszym pulpicie. Może to być wybrany region, aktywne okno, cały pulpit. Oprócz tego będziemy mogli niektóre elementy podkreślić, zaznaczyć, wymazać lub dopisać własny tekst. Zrzut możemy zapisać jako png, jpeg, gif lub wysłać bezpośrednio na Imgur. Wysyłanie na Imgur może też odbyć się na nasze konkretne konto (ustawienia autoryzacji znajdziemy w preferencjach). Dla każdego elementu który dodajemy do obrazu możemy wybrać jego kolor lub grubość pisaka. W ustawieniach znajdziemy kilka opcji które mogą ułatwić nam życie, typu automatyczne pytanie o zapis obrazu przy wyjściu z programu, kopiowanie obrazu do schowka, domyślna lokalizacja do zapisywania obrazów, itp.

Jak łatwo się domyślić, najwięcej frajdy sprawi nam ten program po przyporządkowaniu go do jakiegoś skrótu klawiszowego. Możemy użyć jednej z kilku opcji aby dokładniej określić, co konkretnie chcemy osiągnąć (ksnip -h). Jak na swoje rozmiary program jest fantastycznie sprawny i łatwy w użyciu.

Aby zainstalować go pod Ubuntu 16.04/16.10/17.04, Mint 18.xx, musimy dodać do systemu PPA Highly Explosive (paczka pojawi się tam dziś wieczorem):

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install ksnip

W przypadku Arch Linuksa i Manjaro musi znaleźć się jakiś ochotnik do przygotowania paczki.  

6 komentarzy

  1. Pamiętam jak wczoraj długi na X stron wątek na starym forum linuksowym (chyba linux.com.pl/forum [pod partonatem linux+ albo linux magazine nie pamiętam] a potem kontynuacji tego forum [linuksowo.pl]. Łaki wrzucały zdjęcia kde 3.x a starzy wyjadacze swoje odpicowane fluxboksy itp 😉

  2. pytanie do zaznajomionych w temacie:
    chciałbym móc sterować webowym playerem spotify przyciskami na klawiaturze logitech (poprzedni kawałek, play/stop, następny) z poziomu firefoksa. Wgrałem do tego celu rozszerzenie które umożliwia mi sterowanie za pomocą kombinacji klawiszy crtl + alt+ p. Chciałbym tę konkretną kombinację przypisać do klawisza play na klawiaturze.
    Any ideas?

  3. Przepraszam, że z innej beczki ale… ok, rozumiem, że jest 1/04, ale z jakiego powodu zamiast Darktable pojawia mi się jakaś gierka?! I jak to wyłączyć? Mialem ciężką noc a muszę obrobić zdjęcia… Ktoś wie?

  4. Arch i Manjaro odchodzą już powoli od Qt4. Jeśli jednak ktoś się znajdzie chętny, to zrobię PKGBUILD. Choć innych, nowocześniejszych aplikacji moc.

  5. Ja do takich zabaw używam xbindkeys, jeśli wyłapuje ci te klawisze to polecam, bo bardzo łatwe w obsłudze. Mi niestety nie ogarnia jednego z trzech programowalnych przycisków na myszce, ale nieszczególnie mi na nim zależy (usytuowany w dziwnym miejscu), więc jakoś żyję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.