przystajnik

Szlachectwo zobowiązuje: Ubuntu 16.04.2 LTS

Stabilne wydania dystrybucji wielu osobom kojarzą się z zakurzonym strychem. Nie można jednak zaprzeczyć zaletom długoterminowego wsparcia, regularnym łatkom bezpieczeństwa oraz przewidywalnej i unormowanej podstawie dla innych rozwiązań. Gdy jeszcze otrzymujemy co jakiś czas aktualizacje dociągające nasz system do obecnych standardów, możemy tylko złożyć ręce do braw. To dlatego Ubuntu LTS cieszy się taką renomą. I pocieszy się jeszcze przez jakiś czas, gdyż wydano właśnie zapowiadaną i przekładaną aktualizację Ubuntu 16.04.2 LTS.

Aktualizacja dotyczy systemów dla desktopu (Desktop), serwerów (Server) oraz rozwiązań chmurowych (Cloud) a także wszystkich odmian Ubuntu zbudowanych z wykorzystaniem wydania LTS. Jeżeli ktoś oczekuje totalnej demolki systemu, to nic z tych rzeczy. Wydania „odświeżające” dla serii LTS wnoszą ze sobą niebagatelną liczbę poprawek (zarówno bezpieczeństwa i funkcjonalności). Niemniej, w przypadku 16.04.2 wśród zaktualizowano również kernel do wersji 4.8. Dodatkowo wydanie zawiera X.Org Server 1.18.4 i biblioteki Mesa 12.0.6. To elementy podciągający system do obecnych realiów. Warto pamiętać o tym, że 16.04 było wydane niemal rok temu, zatem taka aktualizacja nie jest bez znaczenia.

Niemal niekończącą się lista łatek i usprawnień dla wykrytych i zgłoszonych błędów uwzględnia załatane paczki z Main i Restricted. Ale zmian doczekały się również pakiety wchodzące w skład universe i multiverse.

Aby zaktualizować nasz system możemy posłużyć się automatycznym menadżerem aktualizacji, lub wykonać w terminalu (nie ma konieczności dodawania nowych repozytoriów):

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get dist-upgrade

Oficjalne wsparcie dla Ubuntu 16.04.2 LTS będzie trwało do 2021 roku

Post navigation

Translate »