DDRoom 1.0.4.3

Jeżeli sztandarowe narzędzia do obróbki zdjęć przytłaczają nas mnogością opcji, zawsze możemy zrobić zwrot w stronę prostoty. Od choćby do rozwijanego w zaciszu edytora DDRoom 1.0.4.3, który ze swoim zestawem opcji pozwoli nam na podstawowe obsłużenie plików RAW.

DDRoom 1.0.4.3 – skromnie ale wystarczająco

Prosty i zwarty interfejs, kilka opcji bez matematycznego zacięcia, szybkość, poręczność. Tak można streścić opis DDRooma. Jego „fajność” zrozumieją fani porzuconego Rawstudio, gdzie nie trzeba było kombinować i poświęcać tygodniu na naukę obsługi. Nie dlatego, że jakakolwiek forma nauki jest zła, ale niektórzy użytkownicy nie potrzebują wytaczać armaty na piksele. Dlatego formuła DDRooma jest jak najbardziej trafiona i doskonale wypełniająca lukę pomiędzy zaawansowanymi Darktable, Rawtherapee, digiKam, Photivo i tak dalej.

Rozwój tego edytora to również ukłon w stronę nieskomplikowanych postępów. Z wersji na wersję otrzymujemy zwykle jedną, dwie poprawki. Nie inaczej jest i tym razem. Jednam wyliczając poprawki od poprzednio opisywanej tutaj wersji 1.0.4.0 możemy wymienić aż kilka zmian:

1.0.4.3 – F_Unsharp – simplified UI.
1.0.4.2 – F_Crop: fixed CW rotation and change of the crop aspect and scale size in the GUI.
1.0.4.1 – AreaHelper: added tiles insertion at conversion stage;

Wygląda to mizernie? Niekoniecznie, jeżeli bowiem poczytamy między wierszami (lista commitów na Githubie), to wyjdzie na to, że cały czas są też usuwane błędy i inne usterki. Poza tym, jakby nie szukać dziury w całym, to program radzi sobie nadspodziewanie dobrze. Nie da się narzekać na jego prędkość działania, sprawnie ustawimy kolory, poziomy, krzywe, ostrość i kontrast lokalny. Pod ręką mamy masową konwersję kadrów, obroty, kadrowanie (ok, kadrowanie jest takie sobie póki co), korektę geometrii obiektywu, itp. Jak na projekt prowadzony przez jedną osobę – wow.

Program w wersji dla Ubuntu 16.04/16.10 oraz Minta 18.xx można pobrać z repozytorium Highly Explosive (paczki dla 16.10 są nowością):

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install ddroom

Niestety, program nadal nie trafił do repozytorium AUR dla Arch Linuksa i Manjaro.  

2 komentarze

  1. Fajny program. W prosty sposób można łatwo i szybko poprawić zdjęcie. Jednak brakuje mu trochę funkcjonalności i ma małą wadę. Po naniesieniu zmian przy wyjściu nie ma żadnej informacji o zapisie zmian. Ów zmiany są gdzieś automatycznie zapisywane bo oryginalny plik jest nienaruszony ale po ponownym uruchomieniu programu obrazek jest zmieniony. Nie ma jak “przywrócić” oryginału.
    ps. w AUR już jest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.