przystajnik

DDRoom 1.0.4.0 i obróbka RAW jak w starym kinie

Oferta linuksowych programów do obróbki zdjęć RAW (ale deja vu) powiększyła się o kolejnego przedstawiciela, którym jest DDRoom 1.0.4.0. To co jest w nim unikalne, to prostota formy, choć z pewnością tytułowe „stare kino” jest bardzo krzywdzące. Jest to najzwyczajniej edytor dla osób, które będą chciały szybko skonwertować zdjęcie RAW, bez zagłębiania się w setki filtrów, modułów, parametrów i niuansów które oferują bardziej rozbudowane rozwiązania.

DDRoom 1.0.4.0 - gdy programy były proste

DDRoom 1.0.4.0 – gdy programy były proste

DDRoom pozostawał do tej pory dość nieznanym projektem przyczajonym w otchłani Githuba. Jednak dzięki pracy dewelopera, najnowsza wersja 1.0.4.0 nosi znamiona całkiem kompletnego i użytecznego edytora. A spodoba się on przede wszystkim osobom poszukującym nieskomplikowanego sposobu na konwersję posiadanych kadrów RAW. Choć program nie może się pochwalić setkami filtrów jak Darktable, ani zaawansowaną obsługą kolekcji jak digiKam, to jednak jak podręczne narzędzie do szybkiej edycji sprawdza się wybornie.

Koncepcja programu zbudowana jest wokół nieśmiertelnego standardu – okno z miniaturkami, widokiem głównym, menadżerem plików i panelem z filtrami oraz ustawieniami obrazu. Co jest sympatyczne, to możliwość skonfigurowania tego widoku wg własnych wymagań (klawiszami od f2 do f7 możemy włączać / wyłączać poszczególne element, lub je przestawiać). Najciekawszym elementem pozostaje jednak boczny panel, gdzie podzielone na kolejne karty tkwią wszystkie filtry i machinacje nad obrazem. Wbrew pozorom nie jest tego tak mało. Począwszy od standardowego ustawiania balansu bieli, ekspozycji, poprawiania aberracji chromatycznej, kadrowania, obracania, poprawiania geometrii obiektywu (lensfun), przez świetne wyostrzania, kontrast lokalny (osobno światła / cienie), zmiękczanie, krzywą kolorów i jasności po filtry typu sepia lub rainbow (bardzo sprytne selektywne poprawianie kolorów). Za ich pomocą można całkiem sprawnie i sensownie popracować nad obrazem, a jednocześnie nie utknie się na długie godziny w rozmyślaniach nad mnogością filtrów.

Oprócz tego DDRoom oferuje szybkie aplikowanie ustawień ze zdjęcia na zdjęcie za pomocą kopiowania parametrów obróbki (control + C lub control + shift + C) oraz posiada niepozorne okienko do obróbki wsadowej. Przy tym wszystkim potrafi zapisać zdjęcia jako jpeg/tiff/png.

Z technikaliów warto jeszcze dodać, że całość operacji na jasności, nasyceniu i odcieniach program przeprowadza w przestrzeni CIECAM02, posiada własny algorytm demozaikowania (dla matryc Bayer) a przekształcenia geometrii są wykonywane tak, by zminimalizować utratę ostrości obrazu.

Program potrafi zaskoczyć całkiem solidnym działaniem (może poza kadrowaniem, które działa ale… Trzeba wybierać ikonę Crop z paska narzędzi), szybkością (w końcu nasze rdzenie nie będą się nudziły), przemyślanym interfejsem i nielicznymi ale świetnie dobranymi filtrami. To może się podobać.

Program w wersji dla Ubuntu 15.10/16.04 oraz Minta 18.x można pobrać z repozytorium Highly Explosive (które objęło mecenatem paczki dla tego edytora):

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install ddroom

Program nie trafił jeszcze do repozytorium AUR dla Arch Linuksa i Manjaro. 

Post navigation

Translate »