RSS Guard 3.3.5 bez apetytu

Wśród natłoku informacji jakimi raczy nas masowa dystrybucja sensacji w internecie można się po prostu pogubić. Dlatego RSS jest na tyle genialnym wynalazkiem, że warto trzymać rękę na pulsie i obserwować jakie programy pozwalają łatwo i przyjemnie zorganizować subskrybowane przez nas kanały. Najważniejsze wiadomości z naszych ulubionych serwisów w jednym miejscu i w skróconej wersji – tego nie da się nie lubić. I tutaj na scenie pojawia się RSS Guard.

RSS Guard 3.3.5
RSS Guard 3.3.5
W czym kolejny czytnik RSS może być lepszy od całej zgrai istniejących podobnych projektów? Ponieważ w każdym chodzi o to samo, to pozostaje skupić się nam na detalach. W RSS Guard takim detalem jest wtyczka dogadująca się z chmurą. Chodzi o ownCloud i wtyczkę News. Zatem teraz wystarczy trzymać listę RSS na naszym koncie ownCloud i dostęp do nich będziemy mieli zapewniony z dowolnego komputera i miejsca. Jeżeli to nas nie przekonuje to można połasić się na interfejs Qt i możliwość wybierania tematów graficznych dla głównego okna. Jeśli to nadal za mało to pozostaje już tylko argument, że RSS Guard nawet mocno dociśnięty liczbą obsługiwanych kanałów potrzebuje około 140 – 160MB pamięci RAM. Dla takiej samej liczby kanałów (tych samych) QuiteRSS zajmuje około 450MB. Różnica widoczna gołym okiem – choć z pewnością czynnikiem decydującym jest tutaj brak podglądu całej witryny w oknie podglądu. Ale jest na to sensowne wytłumaczenie:

Internal web browser was REMOVED. This is because old Qt WebKit web component will be removed from Qt and new Qt component for web viewing is based on Chromium, which is a joke. Some people hate Chromium because of many (technocal, philosophical, etical) reasons. Moreover, it lacks some useful features and is memory hungry. It is also very buggy in Qt now. Therefore now internal web browser is gone. Message preview component now uses much lighter solution and still can display certain HTML subset. RSS Guard was tweaked to be more friendly to external web browser. Double-clicking any message results in it being opened via external web browser.

Dodajmy do tego zgrabną integrację z zasobnikiem systemowym, dwa backendy dla przechowywania danych w SQLite lub MySQL, import/export kanałów z pliku OMPL i RSS Guard wyrasta na całkiem ciekawe rozwiązanie. No może nie dla wszystkich osób – szczególnie tych lubiących wygodę natychmiastowego podglądu strony.

Program w wersji dla Ubuntu 16.04/16.10, Minta 18.xx znajdziemy w repozytorium GetDeb:

wget -q -O - http://archive.getdeb.net/getdeb-archive.key | sudo apt-key add -
sudo sh -c 'echo "deb http://archive.getdeb.net/ubuntu xenial-getdeb apps" >> /etc/apt/sources.list.d/getdeb.list'

(w miejsce xenial należy wstawić yakkety jeśli używamy tej dystrybucji).

Użytkownicy Manjaro i Arch Linuksa wykonują:

yaourt -S rssguard 

0

4 komentarze

  1. Jak rozumiem,żeby przeczytać newsa,trzeba otworzyć link w zewnętrznej przeglardarce?

  2. Faktycznie jest to wygodne rozwiązanie (czytnik rss)?
    Jeżeli ktoś korzysta z jakiegokolwiek czytnika proszę o opinię czy rzeczywiście warto instalować.

  3. Ja korzystam z quiterss.Jest dobry,ma od razu podgląd.
    Ale najczęściej korzystam z Sage (to taki dodatek do Firefoxa-taki czytnik RSS),przeglądając newsy wprost w Firefox

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.