OpenShot 2.2 – jest lepiej?

To wygląda już na jakąś zmowę twórców linuksowych edytorów wideo. W grudniu jesteśmy bowiem świadkami aktualizacji niemal wszystkich z nich. Po Lightworks, Pitivi, Shotcut, Flowblade, Kdenlive teraz pora na OpenShot. A konkretnie OpenShot 2.2 z kilkoma nowościami i zawsze aktualnymi obietnicami lepszej stabilności podczas pracy.

Ma być lepiej, szybciej i z lepszą jakością. Wielu użytkowników zapewne nie uwierzy w te zapewnienia. Ile to już lat minęło od kampanii na Kickstarterze? Trzy? Cztery? A użyteczność (głównie ze względu na stabilność) tego projektu można lokować w okolicach „ciekawostek”. Jednak ostatnio wokół OpenShot dzieje się wiele pozytywnego. Początek roku 2016 przyniósł wydanie 2.0, które w końcu pokazało ujednolicony i funkcjonalny interfejs w Qt. Potem nadeszła wersja 2.1 i wiele poprawek, poprawiona stabilność (choć wiemy jak z tym było) i inne. Teraz czas na OpenShot 2.2. To na co warto przede wszystkim zwrócić tu uwagę, to praca z materiałem 4k, lepsza wydajność w porównaniu do 2.1 (nawet x10) oraz usprawnione animacje (keyframes).

Konkrety

OpenShot 2.2

  Wydajność i 4K

 • Przebudowano system pamięci podręcznej (od podstaw). Dzięki temu usprawniono edycję materiałów o wysokiej rozdzielczości (5K, 4K, 2.5K oraz 1080p). Obsługiwana jest pamięć podręczna w pamięci oraz na dysku – do ustawienia w preferencjach. Powinna pojawić się też poprawa podczas wczytywania projektów z dużą liczbą klipów.

  Stabilność

 • Poprawiono mnóstwo krytycznych błędów.

  Ulepszenia animacji

 • Klatki kluczowe są podstawą systemu animacji w OpenShot. Obsługa składni CSS (krzywe) pozwala na procentowe ustawianie wartości. Dodano 28 nowych gotowców z ustawieniami. Ulepszono undo/redo dla wartości, zaznaczanie klatek kluczowych kolorem na osi czasu oraz lepszą detekcję podczas tworzenia nowej klatki kluczowej z aktualnej klatki.
OpenShot 2.2 – edytor tytułów

  Edytor tytułów

 • W odpowiedzi na oczekiwania darczyńców w 2.2 znajdziemy nowy template dla tytułów. Zawiera on takie parametry jak Film Ratings, TV Ratings i inne.

Fundamentalnym jednak pozostanie pytanie – czy to działa? Cóż, tego dowiemy się jedynie samodzielnie testując program, który możemy wygodnie zainstalować za pomocą udostępnionego przez twórców obrazu Appimage.

Gdyby ktoś preferował tradycyjne metody, to dla Ubuntu 16.04/16.10, Minta 18.xx możemy dodać odpowiednie repozytorium PPA:

sudo add-apt-repository ppa:openshot.developers/ppa
sudo apt update
sudo apt install openshot-qt

W Manjaro i Arch Linuksie program za jakiś czas znajdzie się w głównym repozytorium:

sudo pacman -Suy openshot

Jako pewną ciekawostkę można podać fakt przeprowadzki projektu z chmury Amazon S3 na Githuba. Dzięki temu zaoszczędzono, bagatela, $1000 miesięcznie za transfer danych. 

1 Response

 1. Jest lepiej 😉
  W Linux Mint 18.1 udało się wyeksportować wideo złożone z 2 klipów 1080p 60 klatek/sek.
  Natomiast na tym samym sprzęcie pod Windows 10 program się wiesza w czasie eksportu tego samego wideo… 😉
  Przypadek ? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.