przystajnik

Kubuntu, Plasma 5.8 i Mint na dokładkę

Co może przynieść współpraca w świecie opensource? Choć w oczach wielu przeciwników jest to ekosystem indywidualistów, to jednak termin pracy „wespół w zespół” nie jest tu obcy. Opensource największe triumfy święci właśnie tam, gdzie grupowo rozwiązuje się problemy i wdraża nowe rozwiązania. Kernel, GNOME, KDE, ale i Firefox, Chromium Browser, LibreOffice, Blender i długo by jeszcze można wymieniać. Ale co z dystrybucjami? Tu w większości każdy sobie rzepkę skrobie. Ale tym razem zaskoczy nas postawa deweloperów tworzących popularne Kubuntu i nie mniej popularnych deweloperów jeszcze bardziej popularnego Minta.

KDE Plasma 5.8

KDE Plasma 5.8

A wszystko za sprawą niepohamowanego rozwoju środowiska KDE, które niedawno osiągnęło status stabilnego w postaci Plasma 5.8 LTS. Jak można mniemać, kluczowym jest tutaj termin LTS – oznacza on bowiem, że wydanie 5.8 będzie wspierane przez kolejne 18 miesięcy. Rzecz nie do pogardzenia dla dystrybucji chcących przyciągnąć do siebie użytkowników rzeczoną stabilnością i przewidywalnością. Tym razem zamiast festiwalu marketingowego wywyższania jakości wdrożenia KDE w kolejnych dystrybucjach, możemy w końcu zobaczyć elementy pojednania. Innymi słowy, twórcy Minta dla swojego Minta KDE wybrali paczki tworzone i rozpowszechniane (PPA) przez ekipę Kubuntu. Za obopólną zgodą, gdyż dzięki temu rzeczone paczki zostaną rzetelniej przetestowane (błędy) przez większą rzesze fanów środowiska KDE. Można? Można. Wystarczy odwiesić na kołku to i owo i korzyści mogą być niebagatelne.

Tak oto użytkownicy Kubuntu 16.04 a także Minta 18.xx KDE mogą skorzystać z dobrodziejstw KDE 5.8.4 tak po prostu. Czyli instalując odpowiednie repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/backports-landing

… i dokonując aktualizacji systemu:

sudo apt update
sudo apt dist-upgrade

Należy pamiętać, że repozytorium backports-landing ma charakter testowy. Po okresie odpowiednim dla testowania, paczki z niego trafią do Kubuntu-Backports.

Rzeczywistość wygląda natomiast tak – Kubuntu 16.04 po aktywowaniu powyższego PPA i aktualizacji systemu, działa nadal i to nad wyraz sprawnie. Plasma 5.8 sprawdza się bez zarzutów, póki co. 

Post navigation

Translate »