LightZone 4.1.7 nareszcie w PPA

Komercyjny LightZone to jeden z projektów, który pamiętają osoby jednocześnie pamiętające posuchę początku XXI wieku w zakresie edytorów RAW dla Linuksa. Co więcej, program w wersji dla naszego systemu przez długi czas pozostawał bezpłatny. Jednak w 2011 roku coś się popsuło, firma LightCrafts przestała istnieć, a los LightZone stanął pod znakiem zapytania. Niemniej twórcy wykazali się wyjątkowymi cojones i po prostu udostępnili kod źródłowy społeczności. I tak oto LightZone rozpoczął drugie życie. Obecnie niestrudzony Masahiro Kitagawa przejął na swoje barki trud dalszego rozwoju tego edytora i efektem jego wysiłków jest najnowsze LightZone 4.1.7.

LightZone 4.1.6
LightZone 4.1.6
Tak, lubię edytor LightZone. Zawsze wzbudzał we mnie pozytywne nastawienie. Imponował wsparciem dla Linuksa (w latach kiedy to wsparcie nie było takie oczywiste), cieszył możliwościami odpowiednio skrojonymi jak na program do RAWów tego kalibru. Nawet wykorzystanie Javy do jego stworzenia nie było czymś wartym potępienia. Tak czy owak, program nie zyskał uznania w oczach społeczności tylko za sam fakt wydania w wersji dla Linuksa.

Koniec końców, po licznych perturbacjach, opiekę nad projektem przejęła społeczność – i to nie tylko ta związana z Linuksem. Efektem są coraz to kolejne wydania – i tak w kolejnym 4.1.7 doświadczymy:

Poprawki

 • ustawiona jakość dla JPEG była ignorowana podczas zapisu,
 • ulepszone wyświetlanie siatki podczas obrotów,
 • odświeżony DCRaw z patchem dla SONY DSC-RX1RM2,
 • poprawiono błędy we współpracy z JRE 9

Ulepszenia

 • poprawione zachowanie selektor (suwak),
 • okno „Reset Setting?” wygasa po 5 sekundach,
 • dodano nowe domyślne krzywe (Raw Tone Curves),
 • PANASONIC: DMC-TZ100 (DMC-ZS100)
 • SONY: ILCE-6300
 • zaktualizowano ikonę dla programu
 • zaktualizowano dołączne JRE do wersji 1.8.0_102

Lista zmian może nie przytłacza swoim ogromem, ale uwierzcie – LightZone sprawuje się jeszcze lepiej podczas obróbki – szybkość, stabilność, itp.

Pomimo moich oczekiwań, program nie doczekał się aktualizacji w żadnym z repozytoriów PPA (i od od wersji 4.1.5), zatem postanowiłem objąć ten projekt własnym mecenatem i dodać go do PPA Highly Explosive (Ubuntu 14.04/16.04, Mint 17.xx/18.xx):

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install lightzone

Natomiast użytkownicy Manjaro i Arch Linuksa mogą skorzystać z repozytorium AUR:

yaourt -S lightzone 

0

4 komentarze

 1. A fatal error has been detected by the Java Runtime Environment:

  Nie ruszył na standardowej platformie Ubuntu 16.04.1. Szkoda, że program na Javie zbudowany i to jest przyczyna braku polarności. Nie wiem czemu, ale wszyscy brzydzą się programów budowanych na tym środowisku.

 2. Nie wiem jaka może być przyczyna, że nie mogę zainstalować lightzone w Linux Mint 17.04, skoro jest przeznaczona na owy system. Poza tym już kiedyś korzystałem z aplikacji w systemie Xubuntu i nie było żadnych problemów. Może jakaś rada?

 3. Co to jest Linux Mint 17.04? Takiej wersji tej dystrybucji nie ma. Jest 17.3 oraz 18.1. Dla obu paczki lightzone są w dwu PPA – oprócz podanego, jeszcze „oficjalna” (czyli autora) – https://launchpad.net/~lightzone-team/+archive/ubuntu/lightzone
  Numer 17.04 nosi natomiast najnowsze wydanie *buntu (zesty) i dla tego wydania nie ma jeszcze przygotowanych paczek ani w repozytorium Darka Duszy ani w „oficjalnym”.
  Przeszukaj PPA może znajdziesz coś co Ci spasuje. Może uda się zainstalować wersję z 16.10.
  Oczywiście możesz też zbudować ze źródeł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.