przystajnik

Ulepszone Kdenlive 16.08.1

Najnowsze wydanie edytora wideo Kdenlive 16.08.1 jest dowodem na to, że suma małych rzeczy może stanowić o jakości całego projektu. Tym razem bowiem lista zmian obejmuje zdawałoby nieistotne błahostki. Ot, poprawki w interfejsie, nowe profile z predefiniowanymi ustawieniami, bardziej inteligentne przemieszczanie się kursora na osi czasu podczas wstawiania klipów, konfigurowalny czas trwania efektów. I masa naprawionych błędów. Niby nic, ale jednak…

Kdenlive w pełnej krasie

Kdenlive w pełnej krasie

Edytor Kdenlive przez lata swojego rozwoju zjednał sobie pokaźne rzesze fanów, dzięki swojej stabilności i niebanalnym zestawem opcji. Wszyscy wiemy, jaka jest kondycja nieliniowych edytorów wideo dla Linuksa – większość z nich powiela ten sam zestaw możliwości, rozwój wielu z nich drepcze w miejscu i użytkownicy nie mogą doczekać się poważniejszego potraktowania kwestii obróbki klipów multimedialnych. Dlatego Kdenlive wyróżnia się na scenie programów podobnego przeznaczenia, bo nie dość, że działa stabilnie, to może pochwalić się ciekawymi funkcjami. Wystarczy wspomnieć o nielimitowanej liczbie ścieżek wideo/audio na osi czasu, narzędziu do tworzenia, przenoszenia, kadrowania i kasowania klipów zawierających audio/wideo/tekst/obraz, renderowanie wyniku w osobnym procesie (bez blokowania programu), konfigurowalne skróty klawiszowe i ułożenie interfejsu, itp. Do tego dochodzi spora liczba efektów wideo, jak na przykład maskowanie, blue-screen, dystorsje, narzędzie do manipulacji kolorami i wiele innych. Audio możemy znormalizować, zmienić wysokość, głośność, dodać pogłos i tak dalej. Paleta możliwości jest przeogromna.

Jak już wspomniałem, w 16.08.1 zobaczymy możliwość ustawienia zaokrąglonych lub prostych rogów dla miniatur klipów, nowe profile ustawień dla materiału 50fps lub 60fps, możliwość ustawienia czas trwania przekształceń, zapamiętywanie ostatnio używanych lokalizacji oraz sprawniejsze przemieszczanie się kursora podczas dołączania klipów do osi czasu. Do tego dochodzi lista naprawionych błędów.

Program w wersji dla Ubuntu 16.04/Mint 18.xx możemy zainstalować wykorzystując odpowiednie PPA:

sudo add-apt-repository ppa:kdenlive/kdenlive-stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install kdenlive

Użytkownicy Manjaro oraz Arch Linuksa znajdą odpowiednią paczkę w podstawowym repozytorium:

sudo pacman -S kdenlive

Post navigation

Translate »