przystajnik

Dopieszczone AfterShot Pro 3.1

Jeżeli ktoś posiada licencję na edytor RAW AfterShor Pro 3, powinien zainteresować się najnowszą aktualizacją, która naprawia kilka niuansów w funkcjonowaniu programu pod naszym systemem. Zmiany nie są może przełomowe, ale dla wielu osób mogą oznaczać, że AfterShot Pro po prostu się im uruchomi – co do tej pory nie zawsze było takie oczywiste.

Aftershot Pro 3

Aftershot Pro 3

Komercyjni klienci oczekują adekwatnego wsparcia od producenta oprogramowania. W przypadku AfterShot Pro jest z różnie – a szkoda, bo to doskonały edytor plików RAW. Jednak Corel robi co może i najnowsze wydanie 3.1 poprawia kilka niedomówień, które potrafią dać znać o sobie pod Linuksami. Oprócz tego, nowością będzie obsługa ParticleShop, czyli sklepu gdzie można zakupić pędzle poprawiające funkcje retuszu w programie. Niestety, nie jest do końca oczywistym, czy pędzle te będą funkcjonowały pod Linuksem (na stronie ParticleShop jest mowa o wsparciu dla wiodącego systemu i OS X).

  Nowości:

 • Obsługa ParticleShop
 • Poprawki:

 • Canon EOS (niektóre modele): poprawki dotyczące braku podglądu i stabilności podczas zmiany przybliżenia lub użytkowania warstw,
 • wsparcie dla Fujifilm: usunięto specyficzną usterkę występującą podczas importowania i przeglądania plików z Fujifilm X-E2 files (wszystkie system) oraz Fujifilm FinePix A700 (Ubuntu)
 • (Linux) stabilniejsza nawigacja pomiędzy plikami JPEG wygenerowanych w poprzednich wersjach AfterShot,
 • problem różowej poświaty (obserwowany podczas zmian świateł lub ekspozycji),
 • problemy na Fedora Linux z instalacją aktualizacji przy jednocześnie zainstalowanej wersji 2 (obecnie należy odinstalować poprzednią wersję),
 • dodano brakujące biblioteki dla Ubuntu 16.04

AfterShot Pro 3.1 kosztuje $60 w wersji pełnej, aktualizacja wyniesie nas $40.  

Post navigation

14 comments for “Dopieszczone AfterShot Pro 3.1

 1. Name
  30 września, 2016 at 6:36

  Mi się marzy ich edytor grafiki rastrowej (PaintShop Pro Photo) na Linuksa.

 2. Jack
  30 września, 2016 at 8:26

  Faaajny, ale jak dla mnie, totalnego amatora, ciutek przydrogo…. Może doradzicie coś tańszego, lub free, o możliwościach większych niż zmiana rozmiaru i w miarę prostego w obsłudze?

 3. pavbaranov
  30 września, 2016 at 8:55

  Może ktoś z Was wie przypadkiem jak uruchomić OpenCL w AMD (amdgpu)? Wiem, jest kratka do zaznaczenia w programie, ale mi chodzi o wcześniejsze czynności.

 4. devpad
  30 września, 2016 at 9:37

  Czytam i czytam o tych aplikacjach foto, i w sumie nie wiem jak odpowiedzieć na dwa podstawowe pytania:

  * Jaki program jest najlepszy do raw-ów? (Czy jest jakiś lepszy od Darktable?)
  * Jaki program jest najlepszy do zarządzania albumami, kolekcjami?

 5. Name
  30 września, 2016 at 12:38

  Darktable, Rawtherapee.

 6. Name
  30 września, 2016 at 12:42

  Nie wiem, czy jest lepszy, ale na pewno godny zainteresowania jest Rawtherapee. Posiada mnóstwo opcji i, jak dla mnie, jest bardzo wygodny.

 7. przem188
  1 października, 2016 at 5:33

  Mam pytanie. Jak zainstalować starego Gimpa w stabilnym wydaniu 2.8. Okazuje się że wersja 2.9 nie działa całkowicie sprawnie. Mam Minta 18 z KDE. Repozytoriów brak do tamtej, stabilnej wersji w moim systemie. Jest tylko to dla 2.9.4.

  Jestem tylko zwykłym klikaczem. Instaluje programy z deb lub poprzez dodanie repo. Nie wiem jak zainstalować program z pliku tar.

 8. pavbaranov
  1 października, 2016 at 7:04

  Poszukać pośród PPA na Launchpadzie. Np. https://launchpad.net/~otto-kesselgulasch/+archive/ubuntu/gimp?field.series_filter=xenial (to chyba nie jedyne) lub zainstalować wersję z Ubuntu (tam nadal jes 2.8): http://packages.ubuntu.com/search?keywords=gimp&searchon=names&suite=xenial&section=all

 9. Jack
  1 października, 2016 at 9:13

  Dzięki! Zaczyna się weekend, więc będzie czas się nimi zająć.

 10. 1 października, 2016 at 10:36

  Dla początkującego LightZone będzie najmniej utrudnione w obsłudze (może poza zaznaczeniami regionów).

 11. 1 października, 2016 at 10:38

  Jeżeli instalowałeś GIMPa z repozytorium, to zapewne dodałeś jakieś PPA (przypuszczam, że otto-itakdalej). Musisz usunąć to repozytorium (y-ppa-manager lub w Źródłach Oprogramowania), odinstalować GIMPa i wtedy zainstalować z repozytorium.

 12. Name
  1 października, 2016 at 18:56

  Mi osobiście właśnie w Lightzone najtrudniej było się połapać. Nie mówiąc już o tym, że jest to program, który rzadko występuje w głównym repozytorium największych dystrybucji linuksowych. Jeśli chodzi o prostotę obsługi (to znów bardzo subiektywna opinia) Rawtherapee przoduje 🙂

 13. Jack
  4 października, 2016 at 9:15

  Już po testach i zdecydowanie wygrał Rawtherapee. Budowa cepa jest bardziej skomplikowana 😀
  Darktable też nie jest szalenie skomplikowany, ale wymaga jednak poświęcenia większej ilości czasu, może w przyszłości… LightZone znalazłem w repozytorium AUR, jednak po instalacji nie chciał ruszyć. Nie zagłębiałem się w przyczyny, może nie wszystko co jest w repo AUR musi banglać na Manjaro.
  W każdym razie wielkie dzięki za pomoc. Nareszcie moje zdjęcia nabrały sensownego wyglądu.

 14. greh
  4 października, 2016 at 12:46

  Przyłączam się do pytania. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »