Dopieszczone AfterShot Pro 3.1

Jeżeli ktoś posiada licencję na edytor RAW AfterShor Pro 3, powinien zainteresować się najnowszą aktualizacją, która naprawia kilka niuansów w funkcjonowaniu programu pod naszym systemem. Zmiany nie są może przełomowe, ale dla wielu osób mogą oznaczać, że AfterShot Pro po prostu się im uruchomi – co do tej pory nie zawsze było takie oczywiste.

Aftershot Pro 3
Aftershot Pro 3
Komercyjni klienci oczekują adekwatnego wsparcia od producenta oprogramowania. W przypadku AfterShot Pro jest z różnie – a szkoda, bo to doskonały edytor plików RAW. Jednak Corel robi co może i najnowsze wydanie 3.1 poprawia kilka niedomówień, które potrafią dać znać o sobie pod Linuksami. Oprócz tego, nowością będzie obsługa ParticleShop, czyli sklepu gdzie można zakupić pędzle poprawiające funkcje retuszu w programie. Niestety, nie jest do końca oczywistym, czy pędzle te będą funkcjonowały pod Linuksem (na stronie ParticleShop jest mowa o wsparciu dla wiodącego systemu i OS X).

  Nowości:

 • Obsługa ParticleShop
 • Poprawki:

 • Canon EOS (niektóre modele): poprawki dotyczące braku podglądu i stabilności podczas zmiany przybliżenia lub użytkowania warstw,
 • wsparcie dla Fujifilm: usunięto specyficzną usterkę występującą podczas importowania i przeglądania plików z Fujifilm X-E2 files (wszystkie system) oraz Fujifilm FinePix A700 (Ubuntu)
 • (Linux) stabilniejsza nawigacja pomiędzy plikami JPEG wygenerowanych w poprzednich wersjach AfterShot,
 • problem różowej poświaty (obserwowany podczas zmian świateł lub ekspozycji),
 • problemy na Fedora Linux z instalacją aktualizacji przy jednocześnie zainstalowanej wersji 2 (obecnie należy odinstalować poprzednią wersję),
 • dodano brakujące biblioteki dla Ubuntu 16.04

AfterShot Pro 3.1 kosztuje $60 w wersji pełnej, aktualizacja wyniesie nas $40.  

14 komentarzy

 1. Faaajny, ale jak dla mnie, totalnego amatora, ciutek przydrogo…. Może doradzicie coś tańszego, lub free, o możliwościach większych niż zmiana rozmiaru i w miarę prostego w obsłudze?

 2. Może ktoś z Was wie przypadkiem jak uruchomić OpenCL w AMD (amdgpu)? Wiem, jest kratka do zaznaczenia w programie, ale mi chodzi o wcześniejsze czynności.

 3. Czytam i czytam o tych aplikacjach foto, i w sumie nie wiem jak odpowiedzieć na dwa podstawowe pytania:

  * Jaki program jest najlepszy do raw-ów? (Czy jest jakiś lepszy od Darktable?)
  * Jaki program jest najlepszy do zarządzania albumami, kolekcjami?

 4. Nie wiem, czy jest lepszy, ale na pewno godny zainteresowania jest Rawtherapee. Posiada mnóstwo opcji i, jak dla mnie, jest bardzo wygodny.

 5. Mam pytanie. Jak zainstalować starego Gimpa w stabilnym wydaniu 2.8. Okazuje się że wersja 2.9 nie działa całkowicie sprawnie. Mam Minta 18 z KDE. Repozytoriów brak do tamtej, stabilnej wersji w moim systemie. Jest tylko to dla 2.9.4.

  Jestem tylko zwykłym klikaczem. Instaluje programy z deb lub poprzez dodanie repo. Nie wiem jak zainstalować program z pliku tar.

 6. Jeżeli instalowałeś GIMPa z repozytorium, to zapewne dodałeś jakieś PPA (przypuszczam, że otto-itakdalej). Musisz usunąć to repozytorium (y-ppa-manager lub w Źródłach Oprogramowania), odinstalować GIMPa i wtedy zainstalować z repozytorium.

 7. Mi osobiście właśnie w Lightzone najtrudniej było się połapać. Nie mówiąc już o tym, że jest to program, który rzadko występuje w głównym repozytorium największych dystrybucji linuksowych. Jeśli chodzi o prostotę obsługi (to znów bardzo subiektywna opinia) Rawtherapee przoduje 🙂

 8. Już po testach i zdecydowanie wygrał Rawtherapee. Budowa cepa jest bardziej skomplikowana 😀
  Darktable też nie jest szalenie skomplikowany, ale wymaga jednak poświęcenia większej ilości czasu, może w przyszłości… LightZone znalazłem w repozytorium AUR, jednak po instalacji nie chciał ruszyć. Nie zagłębiałem się w przyczyny, może nie wszystko co jest w repo AUR musi banglać na Manjaro.
  W każdym razie wielkie dzięki za pomoc. Nareszcie moje zdjęcia nabrały sensownego wyglądu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.