przystajnik

Kwitnący AzPainterB 1.0.2

Ogromnym niedopatrzeniem jest pomijanie w środkach masowego przekazu faktu istnienia takiego ciekawego programu jak AzPainter. A tymczasem ten niepozornie wyglądający edytor graficzny dla rysowników sprawdzi się również nawet podczas niezobowiązującego retuszu zdjęć. Powód jego znikomej popularności (po naszej stronie globu) wyjaśni się, gdy zerkniemy na główną stronę projektu. Dla kogoś, kto nie jest biegły w odczytywaniu znaków alfabetu japońskiego, informacje o tym programie pozostają zagadką. Sam program również najczęściej występuje we wspomnianej wersji językowej. Na szczęście jest dostępne tłumaczenie, a odpowiedni paczki pojawiły się już jakiś czas temu w repozytoriach. A teraz czas na drugą odsłonę tego edytora, pod nazwą AzPainterB 1.0.2.

AzPainterB 1.0.2 - próby retuszu

AzPainterB 1.0.2 – próby retuszu


Jeżeli prześledzić społeczność zajmującą się tworzeniem fantastycznych rysunków, okaże się, że AzPainter ma spore rzesze fanów i użytkowników. Edytor został pomyślany i stworzony głównie na potrzeby wyspecjalizowanej kasty twórców mangi i anime, ale praktyka pokazuje, że wszystko zależy od tego, kto programu używa. Idąc dalej tym tropem okaże się (co zresztą widać i na głównej stronie dewelopera), że w dualistyczna koncepcja całości sprawia, że do rysowania kreski służy AzDrawing a AzPainter pozwoli dopełnić kolorystykę takich prac.

Skoro dostępny jest AzDrawing i AzPainter, po co i do czego AzPainterB? To projekt, który ma odświeżyć funkcjonalność starego AzPaintera i dociągnąć do standardów oferowanych przez AzPainter2 (płatnego) dla wiodącego systemu. Choć od mnogości tych AzPainterów może się zawrócić w głowie, to nas interesuje przede wszystkim to, że AzPainterB dostarcza nam funkcje z AzPaintera2, uzupełnia i rozszerza możliwości AzPaintera a w przyszłości autor będzie dążył do zespolenia tych dwóch projektów.

AzPainter w rękach zdolnych rysowników

AzPainter w rękach zdolnych rysowników

Jak już zostało napisane, AzPainterB to narzędzie szczególnie użyteczne dla rysowników. Ale nie tylko. Program posiada solidnie zrealizowaną funkcję pędzla, obsługę warstw, filtrów graficznych, współpracuje z tabletami (edytor respektuje siłę nacisku) i pozwala na wiele przeróżnych działań. Zatem nie tylko rysowanie, ale i retusz – amatorzy obróbki zdjęć mogą wykorzystać do tego celu warstwy, gradienty, filtry graficzne, stempel/pędzel i inne efekty. Niestety, na próżno szukać takich udogodnień jak histogram (poza dedykowanymi narzędziami jak np. poziomy), jak i obsługi formatu TIFF. Ale zawsze do dyspozycji pozostaje nam PNG, a dodatkowo AzPainterB umożliwia zapis do formatu JPG z możliwością respektowania ustawień częstotliwości próbkowania (sampling ratio).

AzPainter w rękach kolejnego twórcy

AzPainter w rękach kolejnego twórcy

Kolejnymi ciekawostkami jest deklarowana przez twórcę zgodność z plikami Photoshopa (psd – odczyt/zapis), jednak trudno zweryfikować stopień zgodności z tym standardem. Kolejna rzecz, która rzuca się przede wszystkim w oczy, to minimalistyczny interfejs całości. Program wykorzystuje bowiem koszerne xlib i dzięki temu będzie w stanie działać sprawnie nawet na słabszym sprzęcie. Niestety, ta uniwersalna cecha nie do końca sprawdza się w obecnych standardach wysokiej rozdzielczości i ikonki w programie są po prostu za małe. Fonty na początku również, ale ich rozmiar można zmienić w ustawieniach. A podsumowując całość – program spodoba się zarówno rysownikom, którzy odnajdą tu wiele udogodnień i możliwości konfiguracji pędzli, piórek i innych. Jednak będzie przydatny również podczas podstawowych prac z obrazami. Regulacja barw, warstwy, poprawki lokalne, wyostrzanie i tak dalej – to zestaw narzędzi nie do pogardzenia.

AzPainterB pojawi się za jakiś czas w repozytorium Highly Explosive w wersji dla Ubuntu 14.04/15.10/16.04, Minta 17.xx/18.xx.

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install azpainterb

Dla Manjaro i Arch Linuksa w AUR znajdziemy póki co „zwykłego” AzPaintera. Być może niebawem pojawi się tam też druga wersja tego edytora.

Post navigation

Translate »