Kwitnący AzPainterB 1.0.2
Ogromnym niedopatrzeniem jest pomijanie w środkach masowego przekazu faktu istnienia takiego ciekawego programu jak AzPainter. A tymczasem ten niepozornie wyglądający edytor graficzny dla rysowników sprawdzi się również nawet podczas niezobowiązującego retuszu zdjęć. Powód jego znikomej popularności (po naszej stronie globu) wyjaśni się, gdy zerkniemy na główną stronę projektu. Dla kogoś, kto nie jest biegły w odczytywaniu znaków alfabetu japońskiego, informacje o tym programie pozostają zagadką. Sam program również najczęściej występuje we wspomnianej wersji językowej. Na szczęście jest dostępne tłumaczenie, a odpowiedni paczki pojawiły się już jakiś czas temu w repozytoriach. A teraz czas na drugą odsłonę tego edytora, pod nazwą AzPainterB 1.0.2.
Jeżeli prześledzić społeczność zajmującą się tworzeniem fantastycznych rysunków, okaże się, że AzPainter ma spore rzesze fanów i użytkowników. Edytor został pomyślany i stworzony głównie na potrzeby wyspecjalizowanej kasty twórców mangi i anime, ale praktyka pokazuje, że wszystko zależy od tego, kto programu używa. Idąc dalej tym tropem okaże się (co zresztą widać i na głównej stronie dewelopera), że w dualistyczna koncepcja całości sprawia, że do rysowania kreski służy AzDrawing a AzPainter pozwoli dopełnić kolorystykę takich prac.
Skoro dostępny jest AzDrawing i AzPainter, po co i do czego AzPainterB? To projekt, który ma odświeżyć funkcjonalność starego AzPaintera i dociągnąć do standardów oferowanych przez AzPainter2 (płatnego) dla wiodącego systemu. Choć od mnogości tych AzPainterów może się zawrócić w głowie, to nas interesuje przede wszystkim to, że AzPainterB dostarcza nam funkcje z AzPaintera2, uzupełnia i rozszerza możliwości AzPaintera a w przyszłości autor będzie dążył do zespolenia tych dwóch projektów.
AzPainterB pojawi się za jakiś czas w repozytorium Highly Explosive w wersji dla Ubuntu 14.04/15.10/16.04, Minta 17.xx/18.xx.
sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install azpainterb
Dla Manjaro i Arch Linuksa w AUR znajdziemy póki co „zwykłego” AzPaintera. Być może niebawem pojawi się tam też druga wersja tego edytora.
14.04:
E: Nie udało się odnaleźć pakietu azpainterb
Jeszcze parę chwil 🙂
Jak to w Archu nie ma 🙂 Proszę bardzo: http://pastebin.com/jy9fJ00s
To oczywiście PKGBUILD. Program kompiluje się szybko i działa.
To się nazywa czas reakcji 🙂
Ćwiczę refleks 🙂 W moim wieku przyda się…
W sumie, to można byłoby się pokusić o spolszczenie.
Nie ma znaków alfabetu japońskiego, bo w tym języku takie pojęcie jak głoski nie istnieje. Pismo japońskie zapisuje się za pomocą chińskich ideogramów kanji (wyrazy) uzupełnionych dwoma sylabariuszami – hiraganą (końcówki i partykuły) i katakaną (głównie słowa pochodzenia zachodniego).
Zastanawiało mnie zawsze jak Japończycy piszą na klawiaturze.
No bo jak tu cokolwiek napisać jak nie masz liter? 😀
może mają klawiatury z tymi swoimi znaczkami.Nie jest tego duzo,słyszałem,że około -5-6 tys wystarcza w codziennym życiu:)
Oni nie piszą. Oni malują 🙂
Pytać mojej Córki.
No to pewnie będziesz zdziwiony bo mają zwykłe klawiatury i piszą w romaji, czyli po naszemu (fonetycznie). Jednocześnie program obsługujący wprowadzanie tekstu wykrywa wpisane sylaby i zamienia je na hiraganę, a następnie na odpowiadające znaki kanji z których trzeba wybrać ten prawidłowy. Lekko to zakręcone :). Są też klawiatury hiraganowe (to tylko 48 znaków, którymi można zapisać każde japońskie słowo), odpada wtedy pierwsza faza konwersji, ale zamiana na kanji nadal obowiązuje i chyba nie są zbyt popularne.
2000-2500. Jest zabawny film na yt gdzie Japończykom na ulicy każą rysować różne znaki i to nie tylko te mniej popularne. Wiele osób poległo na tym zadaniu, najczęściej zapominali dorysować jakiegoś elementu 🙂