przystajnik

W garderobie u Sary

Nieładnie jest grzebać w czyichś rzeczach i jeśli ktoś nie chce sobie psuć eksytującego oczekiwania na pojawienie się Minta 18 Sarah, powinien przełączyć stronę. Ale wraz ze zbliżającym się debiutem tej niezwykle popularnej dystrybucji, do opini społecznej przedostają się coraz to nowe fakty i szczegóły na temat tego, co czeka nas już w czerwcu 2016 roku. A jednym z założeń jest odświeżenie wyglądu i jakości tematów graficznych. Sarah przybędzie przybrana w nowe i gustowne szaty GTK3.

Mint-Y

Mint-Y

To co dla jednych może być zaletą innych kole w oczy już od paru wydań Minta. Niezmienność tematów graficznych stwarza poczucie pewności i tkwienia w tych samych kapciach pomimo zmieniających się numerów tej dystrybucji. Z drugiej strony technika, świat, gusta, trendy i moda cały czas prą do przodu i to co było akceptowalne 5 lat temu, teraz po prostu zieje nudą, oklepaniem i niewykorzystanymi możliwościami. Nie inaczej jest z domyślnymi tematami graficznymi Minta, które dzięki swojemu stonowaniu nie wywołują odruchu natychmiastowego poszukiwania innego tematu GTK. Jednak przez lata opatrzyły się one już społeczności, a na dodatek i sama ekipa sprawcza stojąca za Mintem ma wewnętrzne poczucie, że czas coś zmienić. Choćby z racji niewykorzystywanego należycie potencjału GKT3.

Mint-Y ciemniejszy

Mint-Y ciemniejszy

Jednak nic na siłę – środowiska zachowawcze nie dostaną argumentu do ręki i możliwości narzekania na zmiany, gdyż równolegle z nowym tematem graficznym Mint-Y, w systemie znajdzie się również jego poprzednia wersja – Mint-X. Mint-Y to wariacja w modnym ostatnio „płaskim” stylu, wykorzystująca uznane i lubiane tematy Arc i Moka. Temat będzie posiadał (posiada) kilka wersji pozwalających precyzyjniej dobrać wygląd wg naszych upodobań (temat jasny, ciemny, itp.).

Jednocześnie Clem zachęca społeczność do wspólnego tworzenia i testowania. Obecny Mint-Y nie przybrał jeszcze ostatecznej formie i wszystko jest względne. W zależności od zauważonych błędów lub sugestii możemy brać udział w jego poprawianiu i doskonaleniu. Jednak do tego musimy najpierw ten temat zainstalować u siebie – co nie jest niczym karkołomnym. Wystarczy pobrać paczkę zip z tego adresu i rozpakowaną zawartość archiwum mint-y-theme-master/usr/share/themes/ umieścić w ~/.themes. Następnie pozostaje nam już tylko aktywowanie jednego z nich (tematów).  

Post navigation

Translate »