przystajnik

W garderobie u Sary

Nieładnie jest grzebać w czyichś rzeczach i jeśli ktoś nie chce sobie psuć eksytującego oczekiwania na pojawienie się Minta 18 Sarah, powinien przełączyć stronę. Ale wraz ze zbliżającym się debiutem tej niezwykle popularnej dystrybucji, do opini społecznej przedostają się coraz to nowe fakty i szczegóły na temat tego, co czeka nas już w czerwcu 2016 roku. A jednym z założeń jest odświeżenie wyglądu i jakości tematów graficznych. Sarah przybędzie przybrana w nowe i gustowne szaty GTK3.

Mint-Y

Mint-Y

To co dla jednych może być zaletą innych kole w oczy już od paru wydań Minta. Niezmienność tematów graficznych stwarza poczucie pewności i tkwienia w tych samych kapciach pomimo zmieniających się numerów tej dystrybucji. Z drugiej strony technika, świat, gusta, trendy i moda cały czas prą do przodu i to co było akceptowalne 5 lat temu, teraz po prostu zieje nudą, oklepaniem i niewykorzystanymi możliwościami. Nie inaczej jest z domyślnymi tematami graficznymi Minta, które dzięki swojemu stonowaniu nie wywołują odruchu natychmiastowego poszukiwania innego tematu GTK. Jednak przez lata opatrzyły się one już społeczności, a na dodatek i sama ekipa sprawcza stojąca za Mintem ma wewnętrzne poczucie, że czas coś zmienić. Choćby z racji niewykorzystywanego należycie potencjału GKT3.

Mint-Y ciemniejszy

Mint-Y ciemniejszy

Jednak nic na siłę – środowiska zachowawcze nie dostaną argumentu do ręki i możliwości narzekania na zmiany, gdyż równolegle z nowym tematem graficznym Mint-Y, w systemie znajdzie się również jego poprzednia wersja – Mint-X. Mint-Y to wariacja w modnym ostatnio „płaskim” stylu, wykorzystująca uznane i lubiane tematy Arc i Moka. Temat będzie posiadał (posiada) kilka wersji pozwalających precyzyjniej dobrać wygląd wg naszych upodobań (temat jasny, ciemny, itp.).

Jednocześnie Clem zachęca społeczność do wspólnego tworzenia i testowania. Obecny Mint-Y nie przybrał jeszcze ostatecznej formie i wszystko jest względne. W zależności od zauważonych błędów lub sugestii możemy brać udział w jego poprawianiu i doskonaleniu. Jednak do tego musimy najpierw ten temat zainstalować u siebie – co nie jest niczym karkołomnym. Wystarczy pobrać paczkę zip z tego adresu i rozpakowaną zawartość archiwum mint-y-theme-master/usr/share/themes/ umieścić w ~/.themes. Następnie pozostaje nam już tylko aktywowanie jednego z nich (tematów).  

Post navigation

15 comments for “W garderobie u Sary

 1. Dobrecki
  10 maja, 2016 at 8:53

  Ja proponuję dodać jeszcze przycisk „Start”, za dwa lata będzie go można zabrać i znów będzie się działo…
  No i koniecznie trzeba Menu zamienić w „interaktywne i multimedialne”, znaczy żeby się reklamy dało wyświetlać.
  Serio, po raz pierwszy od kilku miesięcy wchodzę dziś na wp.pl a tu mi się w jednym z kafelków na głównej film wyświetla. Póki co bez głosu, póki co…

  A tak serio to ładne to na tych zrzutach, dopracowane w porównaniu z tego co pamiętam we wcześniejszych wersjach. Choć ja jakoś nie trawię ciemnych tematów, oczy mi się męczą potem przy otwieraniu białych stron, czy innych jasnych dokumentów.

 2. 10 maja, 2016 at 10:30

  No czekam na Minta 18, szczegolnie wersja z Cinnamon

 3. clfapujc
  10 maja, 2016 at 10:32

  Jasny motyw, ale ciemny boczny panel pozostaje i drażni, bo niepotrzebnie się wyróżnia.
  Przyciski na pasku narzędzi zdecydowanie za duże. Wprawdzie nadaje to motywowi efektu przejrzystości, ale zabiera za dużo miejsca.
  Poza tym całkiem podobne do mojego motywu. Z tym że u mnie przyciski wyróżnia wypukły gradient zamiast koloru.

 4. 10 maja, 2016 at 11:41

  Trafne spostrzeżenia. Warto by je zgłosić na githubie….

 5. Hepita
  10 maja, 2016 at 13:23

  Dodałbym jeszcze, że warto by jeszcze zrobić remake motywu cinnamona, który wcale nie pasuje do nowych motywów GTK – w starym, brzydkim, „wypukłym” stylu 😉

 6. Xyzz
  10 maja, 2016 at 15:04

  Domyślny temat minta (ten oznaczony jako motyw pulpitu) jest tak przyzwoity, że po lekkim podrasowaniu w cinnamon.css (zmiana czcionki, trochę więcej przejrzystości w kilku miejscach, zmiana kolorów na pasujące z ramką okna i innymi elementami) używam go na archu z cinnamonem. Ramki okna z Vertex-dark, elementy sterujące z Vertex a ikony z domyślnej Gnome-owej Adawaity. Jest względnie spójnie graficznie, nie rzuca się w oczy i nie budzi jakiś większych emocji. Ot, temat pulpitu – dzieło sztuki to nie jest. Wypróbuję ten nowszy temat, może moja składanka znajdzie następcę – po aktualizacji do gtk 3.20 mój składak zaczął dziwnie wyglądać w kilku miejscach a niespecjalnie chce się mi grzebać i dostosowywać to coś do nowego gtk.

 7. Xyzz
  10 maja, 2016 at 15:38

  Salvadhorze, brakuje jeszcze obowiązkowej informacji pod artykułem w postaci:
  „użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro mogą skorzystać z repozytorium AUR:
  pacaur/yaourt -S mint-y-theme-git”

 8. kwazi
  10 maja, 2016 at 17:28

  Mi brakowało w Cinnamon jakiegoś ciemnego obramowania okien z przeźroczystością takie jakie ma KDE4 i Plasma 5. Kiedyś był fajny motyw kdeartwor-aurorae szkoda że Cinnamon takich ramek okna nie posiada, a może ja nie znalazłem podobnych motywów.

 9. nya
  10 maja, 2016 at 17:31

  Jak dla mnie to ani nowoczesne ani ładne, jedynie mdłe ale ja tam się nie znam :).

 10. megaziuziek
  10 maja, 2016 at 18:35

  Zgadzam się,bo tez się nie znam.

 11. 10 maja, 2016 at 21:43

  O rzeczywiście, jak mogłem zapomnieć – shame on me 🙂

 12. Enzoo - zielony jak Mint
  13 maja, 2016 at 10:58

  Ikony menu startu nie powaliły mnie na kolana. Chyba się starzeje.

 13. megaziuziek
  13 maja, 2016 at 13:34

  Ja też.Ani ikony,ani tematy.

 14. Enzoo - zielony jak Mint
  13 maja, 2016 at 14:54

  Czyżby z dużej chmury…

 15. megaziuziek
  13 maja, 2016 at 19:08

  Z dużej chmury i Salomon nie naleje,jak mawiali starożytni Rzymianie.
  Ani kózka nie może skoczyć z pustego w próżne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »