Fotoxx 16.05.1 z OpenStreetMap

W zgodzie z tradycją i jak każdego pierwszego dnia miesiąca, edytor graficzny Fotoxx otrzymał kolejną porcję aktualizacji. Zmian rewolucyjnych może nie doświadczymy, ale z pewnością powinna ucieszyć nas możliwość skorzystania z OpenStreetMap w miejsce (lub raczej – obok) poprzedniego rozwiązania. Do tej pory bowiem obsługa geotagów za pomocą Fotoxxa wymagała oddzielnej „ciężkiej” objętościowo paczki. Teraz, wystarczy sprawny dostęp do internetu.

Fotoxx i OpenStreetMap
Fotoxx i OpenStreetMap
Fotoxx 16.05.1 to kontynuacja dotychczasowego frontu rozwoju tego edytora i menadżera zdjęć. Lista zmian obejmuje głównie poprawki istotne dla stabilności programu, usprawnienia niektórych algorytmów obróbki obrazu, parę zmian funkcjonalnych i co jest największą nowością – wykorzystanie map online zamiast poprzedniego i statycznego rozwiązania. Cała reszta, tj. interfejs i obsługa pozostają bez zmian. W celu optymalnej współpracy z możliwościami programu, warto obserwować wyświetlane przez niego komunikaty – np. tworzenie panoram możemy usprawnić instalując Panorama Tools (paczka hugin-tools), do kompletu możemy zaprząc edytor RAW RawTherapee i tak dalej.

  • wykorzystanie OpenStreetMap.
    Wygodny i szybki dostęp do aktualnych map online. Poprzednie rozwiązanie (wymaga pobranie paczki z mapami ze strony projektu) może być nadal używane (np. jeżeli ktoś wykorzystuje mapy lokalne).
  • Nowość: Selective Rescale: Zmiana wymiarów zdjęcia pozostawiająca bez zmian wybrany obszar,
  • Górny panel w Galerii wyświetla więcej informacji o aktualnym albumie lub wyszukiwaniu,
  • Fonty i znaczniki na mapie można dostosować na potrzeby HiDPI,
  • Bugfix: brak ostrzeżenia podczas otwierania nowej galerii gdy nie zapisano modyfikacji poprzedniego pliku,
  • Bugfix: naprawiono wyciek pamięci w Menadżerze Albumów (Manage Albums),

Zmiany również zaszły w paczce, którą można znaleźć w repozytorium Highly Explosive (dla Ubuntu 14.04, 15.10, 16.04, Mint 17.x). W celu zminimalizowania konfliktów z oficjalnymi repozytoriami, Fotoxx jest teraz rozdzielony na dwa pakiety – fotoxx oraz fotoxx-common. Poprzednio, jeżeli ktoś miał zainstalowanego Fotoxxa, przy próbie instalacji wersji z mojego PPA mógł się pojawić błąd „próby nadpisania pliku występującego w fotoxx-common”.

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install fotoxx

W Manjaro i Arch Linuksie radzimy sobie z wykorzystaniem AUR:

yaourt -S fotoxx 

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.