Nomacs 3.2 z przyszłością zapisaną we wtyczkach

O palmę pierwszeństwa wśród przeglądarek graficznych dla Linuksa bije się kilka projektów a Nomacs dzielnie i zasłużenie reprezentuje to grono. Choć nie posiada on opcji zarządzania kolekcją lub edytowania metadanych, to fanów zjednuje mu sprawna obsługa plików RAW, elementarna obróbka wstępna obrazu oraz obróbka wsadowa pozwalająca na zmianę nazwy, formatu, wymiarów i nałożenie efektów z aktywowanych wtyczek. W najnowszej wersji 3.2 to właśnie do system wtyczek przeszedł gruntowną przebudowę, choć póki co samych wtyczek jak na lekarstwo.

Nomacs 3.2
Nomacs 3.2
Choć w przeglądaniu grafik i zdjęć od dawna nie ma niczego ekscytującego (pomijając samą zawartość), to programy tego przeznaczenia wciąż próbują nas zaskoczyć jakąś dodatkową funkcjonalnością. Nomacs zaprezentował zgrabny tryb współdzielenia i przeglądania kolekcji na kilku komputerach jednocześnie, kilka unikalnych efektów jakie możemy nałożyć na zdjęcia (mozaika z miniatur, mini – planeta), do tego podstawową obróbkę kadru (obroty, kadrowanie, kolory, poziomy, temperatur, wyostrzanie, itp.). Niby nic, ale podane w zgrabnej formie, łatwe to opanowania i obsługi, bez skomplikowanych i mylących innowacji ergonomicznych w interfejsie. Wersja 3.2 wnosi ze sobą następujące nowości:

 • przebudowany system wtyczek,
 • nowe okno preferencji,
 • dok z historią zmian,
 • poprawiony pasek stanu (np. poziom przybliżenia),
 • ikony w jakości SVG,
 • do obróbki wsadowej dodano kompresję,
 • więcej efektów podczas tryb prezentacji (swipe),
 • funkcja logowania,
 • poprawki w liście ostatnio używanych plików.

Szczególnie warto uwagi jest nowy podsystem dla wtyczek, co może zaowocować ciekawymi dodatkami dla tej przeglądarki w przyszłości. Póki co nie znajdziemy żadnych rozwiązań wykorzystujących tę nowość.

Optymizmem napawa również podejście autorów do kwestii dystrybucji programu – prowadzą bowiem oni w miarę aktualne repozytorium PPA dla Ubuntu 14.04/15.10/16.04, Minta 17.x i pochodnych:

sudo add-apt-repository ppa:nomacs/stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install nomacs

Użytkownicy Manjaro i Arch Linuksa mogą skorzystać z głównego repozytorium:

sudo pacman -S nomacs 

7 komentarzy

 1. Mi tam wszystkie przeglądarki na słabym sprzęcie zapychają procesor. jedynie Qupzilla działa całkiem znośnie. Są jeszcze lekkie Reqonk , Midori czy Konqueror ale jakos nie przypadły mi do gustu tak jak lekka Qupzilla. A tu inne wynalazki
  http://linuxiarze.pl/przegladarki_www/

 2. “Piłka – Ronaldo, Messi, Barcelona, gol… rozumiesz? A teraz uważaj – do metalu” 😀

 3. Przeglądarki www i graficzne potrafią wyświetlać zawartość plików jpg ? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.