Fotoxx 16.03

Na scenie opensource jesteśmy świadkami przeróżnych dramatów, zawirowań, projekty pojawiają się i znikają, a tymczasem niczym nie zmącony rozwój edytora Fotoxx w najlepsze trwa nadal. Najnowsza wersja 16.03 dodaje kilka ciekawych funkcji i zwyczajowo poprawia niektóre błędy. Zmiany obserwujemy też na głównej stronie projektu, który po utracie domeny (?) kornelix.com przycupnął obecnie pod adresem kornelix.net i… Bądźmy szczerzy, strona póki co wygląda jak wyciągnięta z archiwów internetu. Bardzo leciwych archiwów.

Fotoxx 16.03
Fotoxx 16.03
Ale to nie strona zdobi edytor, a jego możliwości. Tych ostatnio z wersji na wersję przybywa i w 16.03 dostajemy możliwość zabawy z głębią ostrości (Tilt-Shift), przeźroczystością dla wybranych kolorów/jasności oraz szybszą edycję metadanych.

  • nowa funkcja Blur Background: wybieramy obszar / obszary które mają ulec rozmyciu, podczas gdy główny element pozostaje w ostrości ,
  • nowa funkcja Add Transparency: bazując na janości lub kolorze,
  • Edit Metadata: edycja serii obrazów które mają wspólne dane można przyśpieszyć za pomocą przycisku „recall previous data”,
  • zwiększono górny limit obrabianego obrazu do 250 megapikseli (to wymaga min. 16 GB pamięci),
  • Select Area: 2-3 razy szybszy wyliczanie krawędzi obszaru,
  • Select Area: copy/paste zachowują przeźroczystość oraz krawędź zaznaczenia,
  • Calibrate Printer Colors: zmiany w procedurze kalibracji, wymaga ponownego ustawienia drukarki,
  • Bugfix: Mashup: poprawki likwidujące zbędny margines.

Patrząc z perspektywy czasu na rozwój tego edytora, to nie można odmówić autorowi zacięcia do wdrażania ciekawych narzędzi. Niemniej, nieco troski wymagałby też interfejs programu – i to nie w zakresie totalnego upodabniania go do innych edytorów, ale choćby w kwestii wymiany ikon na jakieś otwarte i estetyczne wzory. Z biegiem czasu i pojawianiem się coraz to nowym funkcji przydałaby się też wyszukiwarka – w konwencji obecnego menu można nieźle pobłądzić.

Program w wersji dla Ubuntu 14.04/15.10/16.04, Minta 17.x i pochodnych instalujemy z PPA:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install fotoxx

W Manjaro i Arch Linuksie dostępne są paczki w AUR:

yaourt -S fotoxx 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.