Nowa odsłona OpenShot 2.0.5 Beta 2

Edytor OpenShot zna wielu adeptów linuksowej sztuki manipulacji plikami wideo. Początki jego rozwoju sięgają 2008 roku i program szybko stał się ofiarą apetytu rosnącego w miarę jedzenia. Użytkownicy domagali się jeszcze lepszej stabilności, jeszcze większej ilości efektów, opcji, możliwości, itp. To doprowadziło do tego, że w 2013 roku projekt zamarł w pozornym bezruchu. Trzy lata musieliśmy czekać na efekty kampanii na Kickstarterze i wytężonej pracy deweloperów. Taka to ścieżka wiodła OpenShot 2 Beta 2 przez karty historii aż po używalne paczki wprost z PPA.

openshot
OpenShot 2 Beta 2
U podstaw tego wielomiesięcznego zamieszania wokół OpenShot leżą założenia by program stał się w pełni multiplatformowy, a dzięki napisanej od nowa bibliotece libopenshot w pełni wielowątkowy, stabilniejszy i o wiele bardziej wydajny. I dużo z tych założeń udało się zrealizować. Beta 2 to zupełnie odnowiony interfejs (Qt), bardziej użyteczna oś czasu (menu kontekstowe), mnóstwo przejść/przekształceń, kilka efektów (póki co), generator animacji (Blender) i wiele, wiele innych usprawnień.

Wspomniane menu kontekstowe niesie ze sobą wiele dobrego, bo w paru kliknięciach możemy pociąć klip na fragmenty, określić głośność/wyciszanie, tempo odtwarzania, efekty zanikania/nakładania, skopiować określone parametry, określić animację, obrót, itp. Elementy dodane do projektu możemy w wygodny sposób (prawy przycisk myszy -> dodaj do) umiejscowić na osi czasu, klipy mogą być tagowane, dostępny jest też edytor tytułów (w tym animowanych). Edytor został przetłumaczony na niemal 80 języków, jednak polskie tłumaczenie wymaga kosmetycznych i merytorycznych poprawek (polskie znaki, itp.).

Ostatnie miesiące to wielce ciekawe tempo rozwoju wielu linuksowych edytorów wideo (Lightworks, Flowblade, Shotcut, Pitivi, Kdenlive, Cinelerra, profesjonalne komercyjne produkty). Autorzy OpenShot będą musieli wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności aby zachęcić do siebie użytkowników poszukujących nie tylko stabilności i wydajności, ale bogactwa opcji. Póki co nikła biblioteka efektów i innych specyficznych manewrów pomiędzy klatkami wideo nie do końca zadowoli co bardziej wybrednych.

OpenShot 2 Beta 2 w wersji dla Ubuntu 14.04/15.10 i Minta 17.x znajdziemy w repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:openshot.developers/libopenshot-daily
sudo apt-get update
sudo apt-get install openshot-qt

Należy oczywiście pamiętać, że cała rzecz ma charakter mocno testowy.

Arch Linux (Manjaro i pochodne) jak zwykle zaprasza do swojego repozytorium AUR:

yaourt -S openshot

5 komentarzy

 1. Po co komu setki przejść między slajdami. Najważniejsze, by działał stabilnie i był wygodny w montażu. Efekty są dla dzieci. Do normalnej pracy wystarczy zwykły fade.

  Kibicuję OpenShotowi, może być przystępnym programem do montażu na linuksa i pierwszym sensownym darmowym pod windowsem.

 2. Sprawdziłem – na razie to jeszcze nie to. Nieźle pracowało mi sie za to pod Kdenlive, ale niestsety okazuje sie, że na mojej nowej maszynce dedykowanej pod videoedycję działa niestabilnie, jak sądzę za sprawą grafiki Skylake, która na razie z różnych przyczyn tam jest uruchomiona. Na starszym kompie, laptopie z innym układem graficznym od Intela pracuje bezproblemowo: prosty, ale przy sprawnym operatorze można całkiem ciekawe efekty osiągnąć… Wepnę kartę od Nvidii i sprawdze za jakis czas znowu. Jeśli bedzie stabilny, to do podstawowych prac archiwizacyjnych, domowego video i prostych projaktów w zupełności wystarczy.
  Jednak w kwestii poważniejszego montażu pod Linuxem zostaję przy Lightworksie. BTW – najnowsza wersja darmowa zezwala już na eskport w rozdzielczości 1080p na serwery Vimeo. Wersja płatna ma oczywiście o wiele bogatsze możliwości eksportu do pliku, które uznałbym za w pełni profesjonalne.

 3. U mnie nie chce się uruchomić ?
  tzn. coś się uruchamia ale samo znika ? i nie pokazuje nawet okna ?
  Linux Mint 17.3 KDE 64-bit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.