przystajnik

Nowa odsłona OpenShot 2.0.5 Beta 2

Edytor OpenShot zna wielu adeptów linuksowej sztuki manipulacji plikami wideo. Początki jego rozwoju sięgają 2008 roku i program szybko stał się ofiarą apetytu rosnącego w miarę jedzenia. Użytkownicy domagali się jeszcze lepszej stabilności, jeszcze większej ilości efektów, opcji, możliwości, itp. To doprowadziło do tego, że w 2013 roku projekt zamarł w pozornym bezruchu. Trzy lata musieliśmy czekać na efekty kampanii na Kickstarterze i wytężonej pracy deweloperów. Taka to ścieżka wiodła OpenShot 2 Beta 2 przez karty historii aż po używalne paczki wprost z PPA.

openshot

OpenShot 2 Beta 2

U podstaw tego wielomiesięcznego zamieszania wokół OpenShot leżą założenia by program stał się w pełni multiplatformowy, a dzięki napisanej od nowa bibliotece libopenshot w pełni wielowątkowy, stabilniejszy i o wiele bardziej wydajny. I dużo z tych założeń udało się zrealizować. Beta 2 to zupełnie odnowiony interfejs (Qt), bardziej użyteczna oś czasu (menu kontekstowe), mnóstwo przejść/przekształceń, kilka efektów (póki co), generator animacji (Blender) i wiele, wiele innych usprawnień.

Wspomniane menu kontekstowe niesie ze sobą wiele dobrego, bo w paru kliknięciach możemy pociąć klip na fragmenty, określić głośność/wyciszanie, tempo odtwarzania, efekty zanikania/nakładania, skopiować określone parametry, określić animację, obrót, itp. Elementy dodane do projektu możemy w wygodny sposób (prawy przycisk myszy -> dodaj do) umiejscowić na osi czasu, klipy mogą być tagowane, dostępny jest też edytor tytułów (w tym animowanych). Edytor został przetłumaczony na niemal 80 języków, jednak polskie tłumaczenie wymaga kosmetycznych i merytorycznych poprawek (polskie znaki, itp.).

Ostatnie miesiące to wielce ciekawe tempo rozwoju wielu linuksowych edytorów wideo (Lightworks, Flowblade, Shotcut, Pitivi, Kdenlive, Cinelerra, profesjonalne komercyjne produkty). Autorzy OpenShot będą musieli wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności aby zachęcić do siebie użytkowników poszukujących nie tylko stabilności i wydajności, ale bogactwa opcji. Póki co nikła biblioteka efektów i innych specyficznych manewrów pomiędzy klatkami wideo nie do końca zadowoli co bardziej wybrednych.

OpenShot 2 Beta 2 w wersji dla Ubuntu 14.04/15.10 i Minta 17.x znajdziemy w repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:openshot.developers/libopenshot-daily
sudo apt-get update
sudo apt-get install openshot-qt

Należy oczywiście pamiętać, że cała rzecz ma charakter mocno testowy.

Arch Linux (Manjaro i pochodne) jak zwykle zaprasza do swojego repozytorium AUR:

yaourt -S openshot

Post navigation

Translate »