przystajnik

Black Silk coraz bliżej wydania 1.0

Black Silk? Pierwsze słyszę. To zapewne reakcja większości z Was na tę dość enigmatyczną nazwę, którą ochrzczono niewielki programik do konwersji kadrów w sugestywną biel i czerń. Choć takie manewry możemy obecnie przeprowadzać w większości edytorów graficznych, to o Black Silk warto wspomnieć z racji zbliżającego się  finalnego wydania 1.0 oraz jego specjalizacji w tej dziedzinie.

blacksilk

Black Silk w gęstym lesie

Osoby postronne tkwiące w przeświadczeniu trywialności zadania jakim jest konwersja kadru do B/W, będą zaskoczone ilością opcji w tym programie. Bo temat nie jest tak oczywisty jakby się nam mogło wydawać. Fotografów z pewnością nie trzeba o tym przekonywać, gdyż mając pojęcie o składowych kolorów, specyfice ich odwzorowania na komputerze oraz znając zasadę działania tak prostego narzędzia jak mikser kanałów, widzą oni w czym jest rzecz. Nie sztuką jest bowiem zdjąć z kadru tylko saturację, sztuką jest za pomocą miksera kanałów odpowiednio zaakcentować znaczenie konkretnych odcieni na obrazie. W przypadku B/W zasada jest prosta – kolory zamieniamy na biel i czerń oraz cała resztę pośrodku. W Black Silk dokonamy tego za pomocą wygodnego miksera, w którym oznaczamy za pomocą prawego przycisku składową (RGB) o największym znaczeniu – czyli taką, która będzie najjaśniejsza na finalnym obrazie. Dodatkowo, możemy przeprowadzić to oddzielnie dla świateł i cieni. Gdy już uzyskamy odpowiednie natężenie nastroju w kadrze, pozostaje nam doregulować poziomy za pomocą krzywych, wyostrzyć całość oraz dorzucić analogowe ziarno lub winietę. Jeżeli na samym końcu zdecydujemy się jednak na inne odcienie niż szare, możemy nałożyć filtr kolorystyczny. I to wszystko. Łatwo, sprytnie i przyjemniej oraz odświeżająco dla naszej wyobraźni.

Black Silk odczytuje i zapisuje pliki png/jpg/tiff. Dodatkowo pozwala również zapisać wypracowane przez nas ustawienia do późniejszego wykorzystania (presets). Niestety, program jest zamknięty (ale bezpłatny) i jednym sposobem na jego uruchomienie jest pobranie ze strony producentów odpowiedniego archiwum z binarkami (obecnie wersja 1.0.0 RC2). Wystarczy je potem po prostu rozpakować (np. do katalogu ~/Programy) i uruchomić (kliknąć w BlackSilk znajdujący się w utworzonym katalogu). 

Translate »