przystajnik

Black Silk coraz bliżej wydania 1.0

Black Silk? Pierwsze słyszę. To zapewne reakcja większości z Was na tę dość enigmatyczną nazwę, którą ochrzczono niewielki programik do konwersji kadrów w sugestywną biel i czerń. Choć takie manewry możemy obecnie przeprowadzać w większości edytorów graficznych, to o Black Silk warto wspomnieć z racji zbliżającego się  finalnego wydania 1.0 oraz jego specjalizacji w tej dziedzinie.

blacksilk

Black Silk w gęstym lesie

Osoby postronne tkwiące w przeświadczeniu trywialności zadania jakim jest konwersja kadru do B/W, będą zaskoczone ilością opcji w tym programie. Bo temat nie jest tak oczywisty jakby się nam mogło wydawać. Fotografów z pewnością nie trzeba o tym przekonywać, gdyż mając pojęcie o składowych kolorów, specyfice ich odwzorowania na komputerze oraz znając zasadę działania tak prostego narzędzia jak mikser kanałów, widzą oni w czym jest rzecz. Nie sztuką jest bowiem zdjąć z kadru tylko saturację, sztuką jest za pomocą miksera kanałów odpowiednio zaakcentować znaczenie konkretnych odcieni na obrazie. W przypadku B/W zasada jest prosta – kolory zamieniamy na biel i czerń oraz cała resztę pośrodku. W Black Silk dokonamy tego za pomocą wygodnego miksera, w którym oznaczamy za pomocą prawego przycisku składową (RGB) o największym znaczeniu – czyli taką, która będzie najjaśniejsza na finalnym obrazie. Dodatkowo, możemy przeprowadzić to oddzielnie dla świateł i cieni. Gdy już uzyskamy odpowiednie natężenie nastroju w kadrze, pozostaje nam doregulować poziomy za pomocą krzywych, wyostrzyć całość oraz dorzucić analogowe ziarno lub winietę. Jeżeli na samym końcu zdecydujemy się jednak na inne odcienie niż szare, możemy nałożyć filtr kolorystyczny. I to wszystko. Łatwo, sprytnie i przyjemniej oraz odświeżająco dla naszej wyobraźni.

Black Silk odczytuje i zapisuje pliki png/jpg/tiff. Dodatkowo pozwala również zapisać wypracowane przez nas ustawienia do późniejszego wykorzystania (presets). Niestety, program jest zamknięty (ale bezpłatny) i jednym sposobem na jego uruchomienie jest pobranie ze strony producentów odpowiedniego archiwum z binarkami (obecnie wersja 1.0.0 RC2). Wystarczy je potem po prostu rozpakować (np. do katalogu ~/Programy) i uruchomić (kliknąć w BlackSilk znajdujący się w utworzonym katalogu). 

Post navigation

11 comments for “Black Silk coraz bliżej wydania 1.0

 1. megaziuziek
  31 stycznia, 2016 at 18:49

  Znam:).
  Ale mam pytanie,program występuje również jako plugin do Gimpa,jak go uruchomić w Gimp?

 2. rob
  1 lutego, 2016 at 12:14

  A zainstalowałeś?

 3. megaziuziek
  1 lutego, 2016 at 21:24

  Właśnie nie za bardzo wiem jak zainstalować Black Silk jako plugin do Gimpa.W wersji osobnej działa znakomicie.
  Gimpa mam,

 4. kwazi
  1 lutego, 2016 at 22:52

  Witam, a może ktoś z was będzie wiedział o takim programie do kamerek. Potrzebuje na czat do wstawiania fotek taką alternatywę programu do Windows/Mac czyli ManyCam, WebCamStudio, CamTwist. Gdzie są takie różne opcje pokazywania pulpitu systemu na kamerce czatu. testowałem wiele takich programów do kamerek pod Linux i żaden z nich nie posiada tych opcji. Może jednak znacie jakiś podobny o którym nie wiem?

 5. Inter
  2 lutego, 2016 at 0:34

  Rozumiem, że chodzi o coś w stylu blueboxa? Postać wycięta z tła i wstawione inne tło, n.p. pulpit? Może zerknij na LiVES. Nie znam za bardzo tego programu, ale to jest program dla VJ i można dać kamerkę na źródło i potem coś z tym zrobić.

 6. Dobrecki
  2 lutego, 2016 at 11:59

  Chodzi ci o coś takiego jak WebcamStudio dla Linuxa? Taka wirtualna kamerka.
  Ale nie wiem czy to jeszcze jest rozwijane?

 7. Dobrecki
  2 lutego, 2016 at 12:02

  @kwazi chyba szuka czegoś podobnego do Camtasia Studio, swego czasu było to szeroko stosowane na czatach.

 8. Inter
  2 lutego, 2016 at 22:21

  Chyba trafiłeś w dziesiątkę. Jest rozwijane.
  „- Apply some fancy effects on each source

  – Have a green wall, then why not use the ChromaKey effect to do the same as the weather man on the news network”

 9. Dobrecki
  3 lutego, 2016 at 15:28

  A kiedyś miałem do czynienia z takimi zabawkami, dlatego domyśliłem się o co biega. 😉

 10. rob
  3 lutego, 2016 at 19:33

  Rozpakuj, a potem sudo ./install.sh
  Tylko że u mnie zaczął od razu sypać błedami. Okazuje się, że nie lubi się z GIMP-em z ppa. Jak masz normalnie zainstalowanego, to powinien sie zainstalować. Spróbuj

 11. Aspa
  5 lutego, 2016 at 23:52

  Całkiem sprawnie udało mi się w testach pobawić chromakeyem zarówno w Kdenlive jak i w darmowym Lightworksie (ale to tylko do 720 p rozdzielczość), to na wypadek, gdybyś myślał o jakimś bardziej rozbudowanym projekcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »