Bez paniki z 15.04 do 15.10

Zgodnie z cyklem wydawniczym i z zapowiedziami poczynionymi przez Canonical, 4 lutego 2016 roku swoją misję zakończyło Ubuntu 15.04. Oznacza to koniec aktualizacji dla tego systemu, zarówno wynikających z Biuletynu Bezpieczeństwa Ubuntu jak i innych. Użytkownicy proszeni są o migrację do Ubuntu 15.10, choć niektórzy zaczekają pewnie na Ubuntu 16.04 LTS.

ubuntu
Ubuntu 15.10
Ubuntu 15.04 zadebiutowało w 23 kwietnia 2015 roku i jest jednym z serii „nudnych” wydań, które nie zrewolucjonizowało pracy na pulpicie naszego komputera. Zabrakło przełomowych decyzji i koncepcji, gdyż Canonical pozostał skupiony wokół Unity 8 i projektów mobilnych. Niemniej spora grupa użytkowników doceniła ten brak zmian i przewidywalny charakter 15.04.

Aby przeprowadzić bezproblemową aktualizację systemu, należy zapoznać się z dokumentacją zamieszczoną na tej stronie. W przypadku gdyby bardziej odpowiadało nam wydanie 16.04, należy pamiętać, że mechanizm aktualizacji w Ubuntu przewiduje migrację o jedną wersję w górę. Niemożliwy jest przeskok (a przynajmniej bezproblemowy) bezpośrednio z 15.04 do przyszłego 16.04 i w efekcie będziemy musieli zainstalować system na nowo.

5 komentarzy

  1. A tak w ogóle te całe Unity to jak się na Ubunciaku sprawuje?
    Bo ja to jakoś używałem Gnome 2.x na Ubuntu i Debianie a jak zaczęli tę hecę z Gnome 3, to od razu przesiadłem się na Minta z KDE. Jeszcze używam XFCE, ale to sporadycznie, na słabszych maszynach. Unity mnie odrzuciło w swoim wieku że tak powiem dziecięcym, dziwne wtedy było, ciężkie i ubogie raczej.
    Jak się mają do siebie obecne Unity i KDE 4 na ten przykład? Albo Unity i XFCE?

  2. Dojrzało po prostu i obecnie jest stabilne. Dalej wymaga solidnej maszyny do działania.

  3. zależy co się rozumie za rozsądną maszynę, mam ubuntu z unity na hp z i3 2.1Ghz drugiej generacji i zintegrowaną grafiką intela i śmiga cały system bez problemów, a raczej nie jest to super wydajny sprzęt.

  4. Mam sprzęt ze słabszym procesorem i może też grafiką, a to środowisko i tak działa rozsądnie szybko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.