Oqapy 2.3.0 – z kopytami w metadane

Sztuka opisywania zdjęć odpowiednimi tagami ma wieloletnią tradycję. W zasadzie obecnie umożliwia to każdy szanujący się edytor. Nie inaczej jest z sympatycznym Oqapy 2.3.0, który doczekał się
dedykowanego rozwiązania powyższego przeznaczenia. Teraz w tym programie nie tylko ogarniemy kolekcję swoich zdjęć i wstępnie je obrobimy, ale i dokleimy doń istotne metadane.

oqapy
Oqapy w górach
Na tle innych edytorów zdjęć, Oqapy jest projektem dość specyficznym. Autor położył większy nacisk na wygodne i masowe eksportowanie i drukowanie kadrów, niż na wymyślne filtry i stosy narzędzi. Oczywiście mamy pod ręką takie niezbędniki jak kadrowanie, przycinanie, obracanie, prostowanie kadru, jasność, kontrast, odszumianie, poziomy i tak dalej. Dla plików RAW aktywne są też opcje w ostatniej zakładce, a dotyczące demozaikowania. Jednak najbardziej rozbudowane są opcje eksportu – poświęcona temu jest cała oddzielna karta. Miłym dodatkiem jest również możliwość dodania geotagów do zdjęcia, choć określenie położenia kadru na mapie nie jest takie oczywiste. Trzeba wykazać się sporą dozą intuicji. Bardzo ciekawie rozwiązana jest opcja sortowania. Otóż po wyborze katalogu źródłowego (Pliki), poniżej zauważmy również Target Folders. Ustawienie ich lokalizacji pozwala nam następnie w trybie sortowania (View -> Sorting) przenosić lub kopiować zdjęcia zgodnie z ich przeznaczeniem (np. katalogi Do wywołania/Do kosza/Do Archiwum).

oqapy
Metadane pod kontrolą
Jednak to co zobaczymy nowego w tej wersji, to edytor metadanych. Za jego pomocą opiszemy każdy aspekt zdjęcia, łączenie z prawami autorskimi, dodaniem wątku fabularnego (opis), miejscem wykonania zdjęcia, stosownymi komentarzami, itp. Do tego raz stworzony schemat tagów możemy w łatwy sposób zastosować do każdego zdjęcia (Metadata -> Copy as model/Paste from model).

Program w wersji dla Ubuntu 14.04/15.10, Mint 17.x i pochodnych znajdziemy w repozytorium autora programu:

sudo add-apt-repository ppa:vincent-vandevyvre/vvv
sudo apt-get update
sudo apt-get install oqapy

Niemniej, użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro muszą poczekać, aż ktoś zaopiekuje się tym pakietem i umieści go na powrót w AUR.
 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.