przystajnik

OBS Studio 0.12.3 czyli linuksowiec na małym ekranie

Jak ogólnie wiadomo użytkownicy Linuksa to niesamowicie medialne osoby, których aparycji i fotogeniczności nie powstydziłby się duży a nawet i mały ekran. Niestety, trendy mamy jakie mamy i sami musimy zatroszczyć się o zaistnienie choćby na małym ekranie. A do tego celu wyśmienicie nadaje się kompleksowy OBS Studio, które zgrabnie połączy w jedno wideo naszą facjatę, monolog autorski, podkład muzyczny i akcję z pulpitu naszego komputera.

obsstudio

OBS Studio i gość w programie

OBS Studio to świetnie zaprojektowane narzędzie do nagrywania lub nadawania na żywo sesji wideo scalającej obraz z kamery i z pulpitu naszego komputera. Program w pierwotnej wersji był stworzony pod Windowsa i działał tylko z tym systemem. Jednak ambicje autora wzięły górę i przepisał całość niemal od początku, tworząc projekt w pełni multiplatformowy i co istotne – otwarto-źródłowy.

Zasada jest prosta – to co na ekranie komputera (pulpit, okna i inne), do tego zrzut z kamery, dodatkowe napisy na ekranie i możemy przekonywać internet do naszych racji i ideałów. OBS Studio jest banalny w użyciu i nikt nie będzie miał problemu z podstawowymi ustawieniami programu. A ustawić musimy co najmniej źródło dźwięku, źródło obrazu… i to wszystko. Oczywiście apetyt rośnie w miarę nagrywania i po chwili dostrzeżemy możliwość łączenia kilku źródeł dźwięku, różnych wejść obrazu oraz organizowanie całości w sceny.

  • obsługa H264 (x264) oraz AAC,
  • nielimitowana liczba scen i wejść audio/wideo,
  • strumieniowanie na żywo (Live RTMP streaming) do serwisów Twitch, YouTube, DailyMotion, Hitbox i innych,
  • zapis w formacie MP4 lub FLV,
  • wykorzystanie mocy GPU do przechwytywanie obrazu,
  • wsparcie dla kamerek internetowych, przeróżnych urządzeń przechwytujących obraz, itp.,
  • resampling według algorytmu bilinear, bicubic lub lanczos3,
  • konfigurowalne skróty klawiszowe, wiele ścieżek audio i wiele wiele innych udogodnień.

Aby stać się gwiazdą internetu należy oczywiście najpierw zainstalować ten program. W przypadku Ubuntu 14.04, Minta 17.x i pochodnych, są to dwa kroki – pierwszy, dodanie repozytorium z zależnościami i z samym OBS Studio, oraz drugi – sama instalacja. OBS Studio wymaga bowiem FFmpeg, którego w oficjalnych repozytoriach 14.04 nie znajdziemy (natomiast w 15.10 już tak):

sudo add-apt-repository ppa:obsproject/obs-studio
sudo add-apt-repository ppa:kirillshkrogalev/ffmpeg-next
apt-get update
apt-get install obs-studio

Użytkownicy Manjaro oraz Arch Linuksa bezstresowo korzystają natomiast z repozytorium AUR:

yaourt -S obs-studio 

Post navigation

Translate »