OBS Studio 0.12.3 czyli linuksowiec na małym ekranie

Jak ogólnie wiadomo użytkownicy Linuksa to niesamowicie medialne osoby, których aparycji i fotogeniczności nie powstydziłby się duży a nawet i mały ekran. Niestety, trendy mamy jakie mamy i sami musimy zatroszczyć się o zaistnienie choćby na małym ekranie. A do tego celu wyśmienicie nadaje się kompleksowy OBS Studio, które zgrabnie połączy w jedno wideo naszą facjatę, monolog autorski, podkład muzyczny i akcję z pulpitu naszego komputera.

obsstudio
OBS Studio i gość w programie
OBS Studio to świetnie zaprojektowane narzędzie do nagrywania lub nadawania na żywo sesji wideo scalającej obraz z kamery i z pulpitu naszego komputera. Program w pierwotnej wersji był stworzony pod Windowsa i działał tylko z tym systemem. Jednak ambicje autora wzięły górę i przepisał całość niemal od początku, tworząc projekt w pełni multiplatformowy i co istotne – otwarto-źródłowy.

Zasada jest prosta – to co na ekranie komputera (pulpit, okna i inne), do tego zrzut z kamery, dodatkowe napisy na ekranie i możemy przekonywać internet do naszych racji i ideałów. OBS Studio jest banalny w użyciu i nikt nie będzie miał problemu z podstawowymi ustawieniami programu. A ustawić musimy co najmniej źródło dźwięku, źródło obrazu… i to wszystko. Oczywiście apetyt rośnie w miarę nagrywania i po chwili dostrzeżemy możliwość łączenia kilku źródeł dźwięku, różnych wejść obrazu oraz organizowanie całości w sceny.

 • obsługa H264 (x264) oraz AAC,
 • nielimitowana liczba scen i wejść audio/wideo,
 • strumieniowanie na żywo (Live RTMP streaming) do serwisów Twitch, YouTube, DailyMotion, Hitbox i innych,
 • zapis w formacie MP4 lub FLV,
 • wykorzystanie mocy GPU do przechwytywanie obrazu,
 • wsparcie dla kamerek internetowych, przeróżnych urządzeń przechwytujących obraz, itp.,
 • resampling według algorytmu bilinear, bicubic lub lanczos3,
 • konfigurowalne skróty klawiszowe, wiele ścieżek audio i wiele wiele innych udogodnień.

Aby stać się gwiazdą internetu należy oczywiście najpierw zainstalować ten program. W przypadku Ubuntu 14.04, Minta 17.x i pochodnych, są to dwa kroki – pierwszy, dodanie repozytorium z zależnościami i z samym OBS Studio, oraz drugi – sama instalacja. OBS Studio wymaga bowiem FFmpeg, którego w oficjalnych repozytoriach 14.04 nie znajdziemy (natomiast w 15.10 już tak):

sudo add-apt-repository ppa:obsproject/obs-studio
sudo add-apt-repository ppa:kirillshkrogalev/ffmpeg-next
apt-get update
apt-get install obs-studio

Użytkownicy Manjaro oraz Arch Linuksa bezstresowo korzystają natomiast z repozytorium AUR:

yaourt -S obs-studio 

9 komentarzy

 1. “wykorzystanie mocy GPU do przechwytywanie obrazu” – proszę niech ktoś powie jak to zrobić. W ustawieniach w polu Karta graficzna nie ma nic, absolutnie nic, mam GTX460 i sterowniki Nvidia 358.16

 2. A da się ustawić przechwytywanie ekranu pulpitu na chatonic.com? tak jak w manycam, bo mimo że wpisałem URL i nazwę usera i hasło, to cały czas mi wyskakuje “Nie udało się połączyć z serwerem”. Nie wiem co mam wpisać też w klucz strumienia.

 3. A próbowałeś zmienić przeglądarkę? Dajmy na to na Chromium czy podobną?

 4. Jeśli dobrze zrozumiałem to masz problemy z połączeniem do serwera tego czatu. To kwestia przeglądarki raczej, nie opisywanego tu programu.
  I w takim razie u mnie ten czat działa bez problemu. Wchodzę na podaną przez ciebie stronę, wybieram pokój, potem “zaloguj jako gość” i wyświetla mi się okno czatu, oraz jest odtwarzany dźwięk mówiących osób.
  Testowałem na Linux-Mint 17.3, KDE, Firefox 45, Chromium 48.

 5. Ale ja chcę aby ten program obs-studio wyświetlał mi pod Linux mój pulpit na tym czacie. tak jak to jest pod Windowsem i manycam. Sam czat mi działa pod Linuksem na każdej przeglądarce. Mi tylko nie działa ustawienie tego programu pod ten czat, aby program pokazywał mój pulpit na tym czacie, tak jak to jest w manycam.

 6. Aha, to ci tu nie pomogę. Bo nie używam ani tego programu ani czatu.
  Ale życzę powodzenia w poszukiwaniach. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.