PhotoFlow 0.2.5 z maskami odręcznymi

Choć najnowsze wydanie edytora zdjęć PhotoFlow 0.2.5 nie odbiło się szerokim i dobitnym echem w środkach masowego przekazu, warto być świadomym zmian jakie zaszły w projekcie. A są to nie tyle zmiany co zupełnie nowe funkcje. Tym razem umożliwiające tworzenie masek poprzez zaznaczanie za pomocą krzywych pożądanego obszaru lub odręczne namalowanie ich pędzlem.

photoflow025
PhotoFlow 0.2.5
Autor nie ukrywa, że czerpał inspirację i fragmenty kodu wprost z rozwiązania stworzonego na potrzeby Darktable. Cóż – skoro zostało to już raz i porządnie napisane, po co odkrywać koło po raz drugi. Nie oznacza to jednak prostego wkopiowania kodu, gdyż zmiany wymagał sposób integracji rysowania krzywych z silnikiem obróbki obrazu jaki zastosowano w PhotoFlow. Pracy nieco przy tym było.

Oprócz tego:

  • odręczne rysowanie pędzlem: dodano zmiękczanie oraz usprawniono wydajność tego narzędzia, Ctrl+Alt+LPM powtarza poprzedni ruch,
  • rysowanie maski za pomocą krzywych,
  • maska HSL mask: dodano inwersję,
  • korekta obiektywu: w związku z błędami w różnych wersjach LensFun, do PhotoFlow dołączono na sztywno wersję 0.3.2.
  • narzędzie klonowania: poprawiono drobne błędy,
  • program poprawnie kompiluje się pod Fedorą 23.

Przyszłość PhotoFlow z wersji na wersję jawi się w coraz ciekawszych barwach. Choć przed autorem jeszcze sporo pracy, głównie w zakresie optymalizacji prędkości kodu (odczyt plików RAW trwa nieco ponad normę) i zapanowania nad GTK3 (póki co program występuje w skórce GTK2), to ogólny postęp możliwości tego programu zachwyca.

Użytkownicy Ubuntu 14.04/15.04, Minta 17.x i pochodnych mogą wypróbować program instalując go z repozytorium PPA Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install photoflow

Fani Manjaro i Arch Linuksa mogą skorzystać z niezawodnego AUR:

yaourt -S photoflow 

3 komentarze

  1. :)… Niestety, w debianie sid biblioteki niezbędne do uruchomienia programu występują już w wersji -> v5 czyli na przykład: libatkmm-1.6-1 jako libatkmm-1.6-1v5, libcairomm-1.0-1 jako libcairomm-1.0-1v5, libglibmm-2.4-1c2a jako libglibmm-2.4-1v5, libgtkmm-2.4-1c2a jako libgtkmm-2.4-1v5, libsigc++-2.0-0c2a jako libsigc++-2.0-0v5 itd co uniemożliwia instalację programu… Chciałbym zatem zapytać, czy autor planuje przejście na owe nowsze wersje bibliotek ? 😉

  2. To jest kwestia zbudowania pakietów przez dhora i oparcia ich o określone wersje bibliotek. PhotoFlow w Archu budowany jest w oparciu o jeszcze nowsze wersje bibliotek. Nie jest to zatem wymóg kodu źródłowego. Możesz spróbować zobaczyć na paczki z repozytorium: ppa:anton+/photo-video-apps, ale prawdopodobnie one też są dla Ubuntu i bibliotek, które ono używa, ewentualnie a tak, czy inaczej poszukać wersji dla 16.04 (jest photoflow-git). Jeśli nie – cóż, kompilacja ze źródełek (o ile nie pomoże to co podał Hepita).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.