Bezbłędne XnViewMP 0.76
Z wydania na wydanie przeglądarka grafiki XnViewMP skutecznie gromadzi punkty w niekończącym się konkursie na najsprawniejszy program ze swego gatunku. Teoretycznie cała plejada oprogramowania tego przeznaczenia robi to samo (wyświetlanie zdjęć i grafik), ale to właśnie XnViewMP jest warte grzechu nawet pomimo swoich zamkniętych źródeł. Jest to propozycja bardzo rozbudowana, bo oprócz oglądania naszych kolekcji możemy je skatalogować, wstępnie obrobić – i co dla wielu najważniejsze, XnViewMP diabelnie szybko radzi sobie z plikami [[RAW]].
Upubliczniona właśnie najnowsza wersja XnViewMP 0.76 zawiera 29 ulepszeń „na żądanie” (zgłoszonych przez użytkowników) oraz eliminuje 65 błędów. Zmiany wydają się drobne, ale diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. A także w ilości szczegółów, gdyż Pierre-e Gougelet dba, byśmy się nie nudzili podczas czytania changeloga (Pomoc -> O programie -> Co nowego). Wielu z poprawek nie można odmówić doniosłości – głównie tym, które stabilizują działanie programu i zapobiegają utracie efektów naszej pracy.
Multiplatformowe XnViewMP nadal nie oferuje pełnego zestawu funkcji ze standardowego XnView, lecz z wersji na wersję dochodzi coraz więcej niuansów, jak też możliwości np. edycyjnych.
Program znajdziemy w repozytorium PPA Highly Explosive, o ile użytkujemy Ubuntu 14.04/15.04/15.10, Minta 17.x lub pochodnych:
sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install xnview
Równie łatwo i przyjemnie będzie w Arch Linuksie i Manjaro – wystarczy sięgnąć po AUR:
yaourt -S xnviewmp
A jeżeli ktoś zastanawia się, skąd jeszcze można pobrać ten program, to podpowiem, że autor przygotował paczki deb oraz binarkę w archiwum tgz (do rozpakowania i uruchomienia).
I pomyśleć, że korzystałem z wersji 0.72… dodaję repozytorium 🙂
Najgorsze, że korzysta z zewnętrznych bibliotek (QT albo GTK, nie pamiętam), przez co zjada 4x więcej RAMu niz oryginalna wersja, i ładuje się dużo dłużej. Nie wiem, ale wszystko czego dotsknie niewidzialna reka opensource musi być spartolone.
Używa bibliotek QT, aby program był maksymalnie MultiPlatformowy (MP).