przystajnik

Monachium odcina kupony

Podczas gdy u nas światła część branży informatycznej pogrążona jest w deliberacjach czy Windows 10 faktycznie nas szpieguje a fachowcy różnej maści uspokajają się nawzajem, że to nic groźnego, niemieckie Monachium konsekwentnie kroczy obraną ścieżką wolnego oprogramowania. Mając za nic nerwowy chichot malkontentów obśmiewających czas trwania migracji (od teoretycznych założeń w 2006 do finalnych wdrożeń w latach 2012 – 2014), dział IT tego miasta zaczyna już odcinać kupony od swoich osiągnięć i staje się poważną siłą napędową rozwoju wielu wolnych projektów (głównie za sprawą zgłaszanych poprawek i pomysłów). Poczynione podczas migracji oszczędności, rozwój własnego oprogramowania i specyfika podejścia do trudnego tematu migracji 18000 komputerowych stanowisk urzędniczych powoli obrastają w legendę i są doskonałym motywem wieczornych pogawędek, jak choćby podczas ostatniego Debconf.

limux

LiMux: Client

Konferencja deweloperów współpracujących w ramach projektu Debian miała miejsce tego roku w Heidelbergu, a osoby uczestniczące i stojące za sukcesem migracji w Monachium odsłoniły kulisy całej operacji. Dowiedzieć mogliśmy się o Gosa² – internetowym rozwiązaniu do zarządzania kontami, grupami, serwerami i stacjami roboczymi, z dystrybuowanymi poprzez LDAP informacjami katalogowymi oraz FAI (Fully Automatic Installation) w roli nadzorcy aktualizacji i zainstalowanego oprogramowania na wszystkich 18000 urzędowych stanowiskach. Zarządzanie wewnętrznymi repozytoriami z oprogramowaniem odbywa się za pomocą narzędzi DAK.

Monachium w chwili obecnej użytkuje piątą już wersję systemu LiMux, czyli autorskiej wariacji na temat Kubuntu. Jej trzon stanowią środowisko KDE, przeglądarka Firefox, klient poczty Thunderbird, LibreOffice 4.1. Na wszystkich stanowiskach dostępny jest również Wollmux, czyli szablony użytkowanych przez miasto dokumentów i formularzy.

Jednym z wielu pozytywnych skutków tej migracji są setki poprawek jakie zostały przez miasto zgłoszone do wielu projektów opensource, główne LibreOffice (96 łatek, niemal 300 łatek backport do wersji 4.1). Na tym nie koniec, miasto ma nadzieję dostarczyć końcem roku nieco nowych funkcji do źródłowego Debiana.

Reasumując – można? Jak widać można.

 

Post navigation

Translate »