Stary nowy UFRaw 0.22

Przez niemal dekadę UFRaw był i jest podstawowym narzędziem wielu fotografów, którzy konwertują pliki RAW do formy strawnej przez programy graficzne. Choć najnowsze wydania nie wnoszą rewolucji w interfejsie czy obróbce obrazu, to jednak program nadal otrzymuje poprawki, usprawnienia jak też nadąża za naszymi czasami wprowadzając obsługę nowych aparatów.

ufraw022
UFRaw 0.22 – wszystko po staremu i na swoim miejscu
Pomimo tego, że jak na obecne czasy UFRaw może się wydać bardzo koszerny, to należy pamiętać, że założeniem twórców było stworzenie konwertera RAW, a nie programu do obróbki grafiki. Stąd też w programie znajdziemy wszystkie funkcje niezbędne do komfortowego kontrolowania parametrów wywoływania surówki z matrycy. Panujemy zatem nad ekspozycją, prześwietleniami, nieodświetleniami, interpolacją, balansem bieli, krzywymi tonalnymi, poprawkami geometrii obiektywów i usuwania aberracji chromatycznej, itp. Niemniej, dostępna jest też zakładka regulująca jasności wybranych rejonów kolorystycznych (czyli kontrola nad światłami/cieniami). Choć od dłuższego czasu z wersji na wersję obserwowaliśmy w UFRaw powolną redukcję listy zmian, aż do wprowadzania jedynie wsparcia dla nowego sprzętu, najnowszy UFRaw 0.22 reguluje też parę innych drobiazgów.

  • usunięte zagrożenie bezpieczeństwa z funkcji ljpeg_start, CVE-2015-3885,
  • porzucenie wsparcia dla liblcms1 i przejście na liblcms2,
  • lepsza obsługa matryc Foveon,
  • bazująca na DCRaw 9.26 lepsza obsługa jeszcze większej ilości aparatów,
  • zwyczajowe poprawki błędów i niedomówień w kodzie.

Tym samym lista obsługiwanego sprzętu rozrasta się, użytkownicy aparatów Sigma z matrycą Foveon będą jeszcze bardziej zadowoleni z uzyskiwanych rezultatów konwersji a wszyscy pozostali będą zadowoleni z usunięcia niedopatrzenia stwarzającego lukę w bezpieczeństwie oraz usunięcia drobnych błędów. Teraz pozostaje nam jedynie czekać na to, by do regularnej dystrybucji trafił nowy GIMP z obsługą 16bitowych obrazów – takich, jakie potrafi generować UFRaw.

Program w wersji dla Ubuntu 14.04/14.10/15.04, Minta 17.1 i pochodnych zainstalujemy z repozytorium Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install ufraw

W głównym repozytorium Arch Linuksa oraz Manjaro UFRaw w najnowszej wersji pojawi się za jakiś czas:

sudo pacman -S ufraw 

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.