Batch Image Resizer 2.0

W naszym zestawie programów przebogatych w opcje zawsze znajdzie miejsce dla narzędzi uproszczonych w granicach rozsądku i skupionych wokół jednej funkcji. Dlatego pomimo tego, że rozbudowanych konwerterów graficznych mamy pod dostatkiem, to taki Batch Image Resizer 2.0 może się spodobać mniej wymagającym użytkownikom, lub osobom poszukującym prostego rozwiązania na prostą zmianę wymiarów garści zdjęć.

bir
BIR 2.0
Sam program nie oszałamia liczbą opcji, ale dzięki temu podczas nieskomplikowanego skalowania zdjęć nie pogubimy się wśród przycisków i przełączników. BIR potrafi utworzyć listę następujących plików ze wskazanej lokalizacji (niestety, na razie bez podglądu):

  • BMP Windows Bitmap
  • JPG Joint Photographic Experts Group
  • JPEG Joint Photographic Experts Group
  • PNG Portable Network Graphics
  • PPM Portable Pixmap
  • TIFF Tagged Image File Format
  • XBM X11 Bitmap
  • XPM X11 Pixmap

Kolejno, możemy ustalić jak chcemy zmienić procentowo ich wymiary (przydatne dla plików o różnych wymiarach), lub określić wysokość i szerokość ręcznie – w tym przypadku otrzymamy dostęp do ustawień proporcji oraz ewentualnego kadrowania w przypadku proporcji z przycinaniem. Kadrowanie polega na określeniu która część obrazu na interesuje (prawo/lewo góra/dół, wyśrodkowanie). Dodatkowo, obrazy możemy obracać o wielokrotność 90 stopni.

Kolejna karta pozwala doprecyzować, jak mają zostać zapisane skonwertowane obrazy – zatem, czy ma zostać doklejony do nich prefix, czy może mają nadpisać istniejące pliki i czy ma być zachowana struktura katalogów (BIR wczytuje obrazy ze wskazanej lokalizacji również rekursywnie). Jeżeli określiliśmy w prawym górnym rogu okna programu ścieżki, gdzie mają zostać zapisane nowe pliki (domyślnie jest to lokalizacja wskazana jako źródłowa), to pozostało nam naciśnięcie przycisku Start.

Póki co BIR jest rozbrajająco prosty, aż się prosi o jakieś opcje konwersji pomiędzy formatami, określania parametrów jakości obrazu, podglądu zdjęć z listy i… Czegoś specyficznego, co sprawi, że program nie będzie klonem Converseen, SIR i innych. A może właśnie dlatego BIR powinien trzymać się prostego przepisu na funkcjonowanie?

BIR to nowy rezydent znanego i lubianego repozytorium PPA Highly Explosive. Program w wersji dla Ubuntu 14.04/14.10/15.04, Mint 17.X i pochodnych zainstalujemy dodając PPA do systemu:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install bir

W Manjaro i Arch Linuksie korzystamy z AUR:
yaourt -S bir 

1 Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.