Stary nowy UFRaw 0.22
Przez niemal dekadę UFRaw był i jest podstawowym narzędziem wielu fotografów, którzy konwertują pliki [[RAW]] do formy strawnej przez programy graficzne. Choć najnowsze wydania nie wnoszą rewolucji w interfejsie czy obróbce obrazu, to jednak program nadal otrzymuje poprawki, usprawnienia jak też nadąża za naszymi czasami wprowadzając obsługę nowych aparatów.
Pomimo tego, że jak na obecne czasy UFRaw może się wydać bardzo koszerny, to należy pamiętać, że założeniem twórców było stworzenie konwertera RAW, a nie programu do obróbki grafiki. Stąd też w programie znajdziemy wszystkie funkcje niezbędne do komfortowego kontrolowania parametrów wywoływania surówki z matrycy. Panujemy zatem nad ekspozycją, prześwietleniami, nieodświetleniami, interpolacją, balansem bieli, krzywymi tonalnymi, poprawkami geometrii obiektywów i usuwania aberracji chromatycznej, itp. Niemniej, dostępna jest też zakładka regulująca jasności wybranych rejonów kolorystycznych (czyli kontrola nad światłami/cieniami). Choć od dłuższego czasu z wersji na wersję obserwowaliśmy w UFRaw powolną redukcję listy zmian, aż do wprowadzania jedynie wsparcia dla nowego sprzętu, najnowszy UFRaw 0.22 reguluje też parę innych drobiazgów.
- usunięte zagrożenie bezpieczeństwa z funkcji ljpeg_start, CVE-2015-3885,
- porzucenie wsparcia dla liblcms1 i przejście na liblcms2,
- lepsza obsługa matryc [[Foveon]],
- bazująca na DCRaw 9.26 lepsza obsługa jeszcze większej ilości aparatów,
- zwyczajowe poprawki błędów i niedomówień w kodzie.
Tym samym lista obsługiwanego sprzętu rozrasta się, użytkownicy aparatów Sigma z matrycą Foveon będą jeszcze bardziej zadowoleni z uzyskiwanych rezultatów konwersji a wszyscy pozostali będą zadowoleni z usunięcia niedopatrzenia stwarzającego lukę w bezpieczeństwie oraz usunięcia drobnych błędów. Teraz pozostaje nam jedynie czekać na to, by do regularnej dystrybucji trafił nowy GIMP z obsługą 16bitowych obrazów – takich, jakie potrafi generować UFRaw.
Program w wersji dla Ubuntu 14.04/14.10/15.04, Minta 17.1 i pochodnych zainstalujemy z repozytorium Highly Explosive:
sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install ufraw
W głównym repozytorium Arch Linuksa oraz Manjaro UFRaw w najnowszej wersji pojawi się za jakiś czas:
sudo pacman -S ufraw