przystajnik

Ubuntu 15.04 Vivid Vervet od lewa do prawa

Opadł już nieco pył po tabunie newsów informujących o wydaniu nowej wersji Ubuntu 15.04 Vivid Vervet, można zatem na spokojnie przyjrzeć się całej sprawie. Po pierwsze, to było nieuniknione – cykl wydawniczy jest taki a nie inny i w kwietniu można było przyjmować zakłady, że nowe Ubuntu zostanie wydane. Po drugie, Ubuntu niejedno ma imię i trzeba również zwrócić uwagę na szeroki wachlarz oficjalnych odmian tej dystrybucji, gdyż to w nich wielu z nas odnajdzie ulubiony system. Po trzecie, Ubuntu 15.04 to tyle samo radości, co i niepewności o przyszłość…

Zanim rozpoczniemy wyliczanie tego co się zmieniło w poszczególnych odmianach, należy powiedzieć sobie otwarcie – Ubuntu 15.04 to zaledwie kolejne wydanie testowe, zatem miłośnicy formuły LTS nie powinni sobie zawracać nim głowy. A pozostali żądni nowości mogą i nawet powinni wybrać jedną z dostępnych ofert tej dystrybucji (kolejność nieprzypadkowa i wg. upodobania autora).

Zmiany wspólne dla wszystkich wydań to przede wszystkim wymiana kernela na 3.19, Gtk 3.14, oraz pośrednio Unity 7.3, Compiz 0.9.12, Systemd jak i pozostała pula pakietów doprowadzona do standardów współczesności.

Xubuntu 15.04

xubuntu

Xubuntu 15.04


… czyli Ubuntu z domyślnym środowiskiem Xfce 4.12 (Xfce 4.12 z 28 lutego 2015). Głównym atutem tego wydania jest lista zmian w środowisku Xfce 4.12, ale i do samego wydania bazowego dołożono co nieco:

 • nowe i odświeżone schematy kolorów (Light/Dark) dla Mousepad i Terminala,
 • styl kolorów dla Mousepad ustawiony domyślnie na Light,
 • lepsza integracja i wygląd programów Qt,
 • usunięto powtórzoną opcje z menu Menadżera Plików.

Obrazy ISO znajdziemy pod tym adresem.

Ubuntu MATE 15.04

ubunutmate

Ubuntu MATE 15.04


Środowisko (MATE) które przebojem wdarło się na salony (a raczej podtrzymało przy życiu paradygmat GNOME 2.xx), od niedawna również oficjalnie namaszczona i uznana odmiana Ubuntu. W Ubuntu MATE 15.40 ze środowiskiem MATE 1.8.2 zmian co niemiara.

Obrazy instalacyjne dopadniemy pod tym adresem.

Kubuntu 15.04

kubuntu

Kubuntu 15.04


Świeże wydanie i już okrzyknięte najlepszym desktopem ze środowiskiem KDE. Sukces można przypisywać przede wszystkim wykorzystaniu Plasma 5. Co ciekawe, Kubuntu jest sponsorowane przez Blue Systems, ale nadal pozostaje oficjalnym odłamem Ubuntu.

 • Plasma 5.2
  • nowe i odświeżone komponenty Plasma 5: lista okien w formie ikon, widżet notatek, System Load Viewer, BlueDevil (zestaw narzędzi do zarządzania urządzeniami Bluetooth), KSSHAskPass (GUI na potrzeby wprowadzania haseł SSH, Muon, KScreen,
  • dodano opcję przywracania poprzednich ustawień biurka Plasmy,
  • KRunner sprytniej wygeneruje wyniki oraz posiada kontrolki odtwarzacza audio,
  • ulepszone tematy graficzne,
  • Baloo powinien zużywać o 2-3x mniej mocy CPU na starcie,
  • programy przepisane pod KDE Frameworks 5: Kate, KWrite, Konsole, Gwenview, KAlgebra, Kanagram, KHangman, Kig, Parley, KApptemplate oraz Okteta;
  • domyślny ekran logowania SDDM,
 • KDE 14.12.2

Obrazy ISO znajdziemy pod tym adresem.

Ubuntu GNOME 15.04

ubuntugnome

Ubuntu GNOME 15.04


Po wielkiej schizmie i przepaści w użyteczności jaka dzieli GNOME 2.xx a GNOME 3.xx, to drugie próbuje wrócić do łask użytkowników. Również za sprawą dedykowanej odmiany Ubuntu. Niestety, o ile ekipa od Kubuntu pokusiła się o mnóstwo nowości (Plasma 5.2), o tyle w Ubuntu GNOME jedyną nowością jest stare GNOME 3.14 (współczesna wersja to GNOME 3.16).

 • GNOME 3.14, z brakującymi fragmentami w ppa:gnome3-team/gnome3. Do instalowania oprogramowania używamy Ubuntu Software Center a nie gnomowego Oprogramowania,
 • domyślnie zainstalowane gnome-maps, gnome-weather. Opcjonalna możliwość doinstalowania gnome-photos, gnome-music oraz polari,
 • podczas logowania możemy wybrać sesję GNOME Classic,
 • Numix zainstalowany domyślnie.

Obraz instalacyjny pod tym linkiem.

Lubuntu 15.04

lubuntu

Lubuntu 15.04


Lekkie, małe, zwinne – takie jest założenie odmiany ze środowiskiem LXDE. I większości są to założenia spełnione, lecz w nowym Lubuntu 15.04 nie oczekujmy przełomu – to wersji „przetrwalnikowa” w oczekiwaniu na pełne wdrożenie LXQt.

 • wielkie sprzątanie i naprawianie błędów w przygotowaniu na LXQt,
 • komponenty LXDE zostały zaktualizowane do nowych, poprawionych wersji,
 • odświeżone style graficzne, ikony, itp.

Obrazy ISO.

Ubuntu Studio 15.04

ubuntustudio

Ubuntu Studio 15.04

Osoby skupione na twórczości artystycznej, czy to muzycznej, czy graficznej, powinny być zadowolone z odświeżonej wersji Ubuntu Studio 15.04. Chociaż główne zmiany w niej są takie, jak i w Xubuntu 15.04, to odnowieniu uległa główne programy skierowane do artystów. Pojawiła się również meta-paczka o nazwie ubuntustudio-audio-core, która doinstaluje nam wszystkie komponenty dedykowane tworzeniu muzyki.

Obrazy ISO pod tym adresem.

Ubuntu Kylin 15.04

kylin1504

Ubuntu Kylin 15.04


Odmiana Ubuntu skierowana na chiński rynek i dla tamtejszych odbiorców. Stąd też liczba zmian i ich typ odpowiada głównie oczekiwaniom użytkowników docelowych i dalekowschodniej specyfice (wizualnej, jakościowej, itp.).

Nie oznacza to, że zmian jest niedużo lub są niezauważalne. Wręcz przeciwnie, w celu dostarczenia natywnego pulpitu dla chińskiego odbiorcy zmianie uległo wiele komponentów i pojawiło się wiele nowych.

Obrazy ISO znajdziemy tutaj.

Ubuntu 15.04

Ostatnie, ale nie ostatnie wydanie Ubuntu 15.04 to sprawca całego powyższego zamieszania z odmianami, środowiskami i mnogością obrazów ISO. W tej wersji Ubuntu największą zmianą jest przejście z upstart na Systemd. Również świeża wersja kernela 3.19 dodaje całości rumieńców.

ubuntu1504

Ubuntu 15.04

 • Compiz 0.9.12
 • Unity 0.7.3
 • lokalne menu na belce okna,
 • elementy GNOME 3.14, Qt 5.4

To najbardziej rzucające się w oczy zmiany, nie oznacza to jednak tego, że nie ma ich więcej (lecz ponownie – nie spodziewajmy się przełomu wizualnego czy innej rewolucji). Przede wszystkim mocno wzbogacono wydanie Ubuntu Server (OpenStack, Juju, LXC, LXD), jak również poczyniono pierwsze przygotowania do… Wprowadzenia własnego systemu paczek Snappy.

Obrazy ISO znajdziemy pod tym adresem

Post navigation

Translate »