przystajnik

Terminal pogryzł człowieka: tudu

W natłoku codziennych obowiązków i dybiących na nas z każdego strony terminów, najsłabszym ogniwem z wiekiem okazuje się nasza pamięć. Świąteczne choinki wyrzucane na śmietnik w lipcu, książki oddawane po roku do biblioteki, cudownie odnalezione w lodówce XX wieczne mleko – to wszystko może przydarzyć się nawet najlepiej zorganizowanym jednostkom. A skoro komputery mają nam pomagać, to nie należy się wzbraniać przed sięgnięciem po fachowe oprogramowanie które zorganizuje i ułoży w logiczną całość ogrom istnienia w cywilizacji naszpikowanej roszczeniami wobec nas. Nawet jest coś dla pracujących w terminalu twardzieli – tudu zadba o to, by wszystko co zaplanowaliśmy odbyło się na czas.

Tudu to przejrzysty i czytelny organizer zadań które zleciliśmy mu zapamiętać. Pośród wielu programów takiego przeznaczenia wyróżnia się całkiem niezłym bogactwem opcji, choć na pierwszy rzut oka nic tego nie zapowiada. Zatem co potrafi Tudu?

    tudu

    Tudu i nie zapomnimy o niczym

  • zadania i składające się na nie podzadania,
  • określanie daty zaplanowanego ukończenia, „deadline’u”, kategorii, priorytetu oraz opisu dla każdego z zadań,
  • sprawna nawigacja i zgodność z vi,
  • wyszukiwanie, sortowanie,
  • okienkowy interfejs z podziałem na listę zadań, opis i datownik.

Może nie oszałamia to ilością kombinacji, ale cały sekret tkwi w bogatym zestawie skrótów klawiszowych, dzięki którym będziemy mogli zapanować nad dodawanymi zdarzeniami. Sortowanie, usuwanie, zaznaczanie jako wykonane, edytowanie i tak dalej i tak dalej – nic z tych rzeczy nie stanowi problemu dla Tudu. Dla użytkownika jedynym problemem może być lista tych wszystkich skrót, które trzeba przynajmniej przejrzeć czytając manual dla programu. Niecierpliwi mogą skorzystać z podpowiedzi wbudowanej w program i listy najbardziej oczywistych i najczęściej stosowanych funkcji – pod klawiszem „?” dowiemy się m. in.:

o – dodaje zadanie,
klawisze kursora – poruszanie się pomiędzy zadaniami i subzadaniami,
a – modyfikowanie opisu zadania,
S – zaplanowanie wykonania zadania na konkretną datę,
t – bezwarunkowy deadline dla zadania,
dd – usuwa zadanie,
m – zaznaczenie zadania jako wykonanego.

Więcej (w tym bogate opcje sortowania) można wyczytać w rzeczonej instrukcji do programu, lub pod tym adresem. A program znajdziemy w głównych repozytoriach większości dystrybucji.

Post navigation

Translate »