Pimagizer 0.4.2 – pchełka w służbie człowieka

Choć ludzkość wydaje się powoli o tym zapominać, to do prostych czynności najprzydatniejsze są proste narzędzia. Weźmy na ten przykład szybką zmianę wymiarów zdjęcia lub grafiki. Programów którymi możemy przeprowadzić taką fundamentalną operację jest całe mnóstwo, przeróżnego stopnia zaawansowania i rozbudowania. Ale jeśli chcemy niezobowiązująco i na szybko zmienić wymiary obrazu, to czy potrzebujemy multiuniwersalnego GIMPa lub Photoshopa? Taki Pimagizer też to porafi (a w zasadzie tylko to), a banalność jego użytkowania jest zauważalna.

pimagizer
Pimagizer 0.4.2
Pimagizer to jeden z wiele przedstawicieli projektów na które możemy natknąć się w sieci, a które robią proste czynności na potrzeby autora programu. W tym przypadku mowa jest o zmianie wymiarów zdjęć, a stopień nieskomplikowanego charakteru programu jest wprost proporcjonalny do założeń jego twórcy. Pimagizer zmienia wymiary obrazów, posiada dwie lub trzy opcje na krzyż, jest poręczny (zaznaczamy obrazy, prawym przyciskiem myszy wybieramy „Otwórz za pomocą Pimagizer” i gotowe). Istnieją oczywiście programy (Converseen, SIR) które też przeprowadzą podobne akcje i zaoferują więcej opcji, ale… No właśnie, jeżeli wystarczy nam pchełka jaką jest Pimagizer, to po co kombinować. Ustawienia programu pozwalają na określenie wymiarów podglądu (generowane z pojedynczego pliku, lub masowego wyboru po kliknięciu w stosowny napis), trybu zapisu obrazów (nadpisywanie lub zmiana nazwy), oraz błahostki typu wymiary określone w pikselach lub procentowo oraz miejsce zapisu. Program obsługuje pliku jpg/bmp/png.

Program doczekał się ostatnio zmian, które pozwalają mu wyglądać nowocześnie w nowoczesnym (> GTK 3.10) środowisku GNOME (i nie tylko).

Użytkownicy Ubuntu 14.04/14.10 i pochodnych (w tym Mint 17.1) mogą skorzystać z repozytorium PPA:

sudo add-apt-repository ppa:vfrico/stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install pimagizer

W Manjaro oraz Arch Linuksie zdajemy się na niezawodne repozytorium AUR:

yaourt -S pimagizer  

0

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.