Poprawianie elementary OS 0.3 Freya

Pomimo, że otrzymujemy coraz to lepsze i ładniejsze dystrybucje, nie dajemy im żadnej szansy wymagając od ich wyglądu dokładnego podążania naszym oczekiwaniom. Najlepszym przykładem na to jest najnowsza i długo wyczekiwania wersja elementary OS 0.3 Freya. Dystrybucja która miała być studium precyzji i dokładności oraz wysmakowania estetycznego z miejsca dostała baty za… styl graficzny. Po półtorarocznym okresie oczekiwania na kolejną finalną wersję tej dystrybucji można by się spodziewać nieco większego entuzjazmu. Koniec końców, po premierze eOS 0.3 Freya w sieci zaroiło się od poradników, jak poprawić hermetyczną wizję stylistyczną tego najładniej poskładanego Linuksa.

Na pierwszy rzut oka eOS 0.3 to może nieco podrasowane 0.2, choć diabeł tkwi w szczegółach i to tam dostrzeżemy najwięcej różnic. Każdy element składowy autorskiego środowiska graficznego (Pantheon) został dopracowany lub rozwinięty i w rezultacie układa się to wszystko w sprawną maszynkę do obsługi codziennych obowiązków komputerowych. eOS jest ładny (choć zbyt podobny do OS X), zwinny (choć z pewnością nie jest lekki) i z pakietem mocniejszych lub słabszych programów autorskich wszelakiego zastosowania. W większości są to forki znanych programów dostosowanych do specyficznego stylu graficznego eOS (przeglądarka Midori, poczta Geary, grafika Pantheon Photos (aka Shotwell), kalendarz California, itp.). eOS nie jest też wierną kopią Ubuntu 14.04, które posłużyło za bazę. Wymianie uległo GTK 3.10 na GTK 3.14 oraz domyślny kernel z 3.13 na 3.16.

Dystrybucja jaka jest, każdy widzi i może się sam przekonać po pobraniu jej obrazu iso (oraz wspomożeniu lub nie twórców). Jednak, czy wobec postępujących trendów likwidowania możliwości ustawień jesteśmy w stanie eOS „wyregulować” pod swoje oczekiwania?

1.

tweaks
eOS Tweaks
Jednym ze sposobów na to jest narzędzie elementary Tweaks.

sudo add-apt-repository ppa:mpstark/elementary-tweaks-daily
sudo apt-get update
sudo apt-get install elementary-tweaks

Za pomocą tego programu dostosujemy wiele aspektów środowiska, skrzętnie ukrytych przed wścibskimi użytkownikami. Znajdziemy tutaj ustawianie tematów graficznych, ikon, fontów, kontrolowanie animacji, cieni. Dopracujemy wygląd i zachowanie docka Plank oraz menu Slingshot. Należy dodać, że elementary Tweaks jest dedykowane wersji 0.3 Freya i na poprzednich nie zadziała zgodnie z oczekiwaniami.

2.

oduso
osudo.com
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem wspomagającym dostrojenie eOS jest skrypt shellowy generowany za pośrednictwem strony Oduso. Tutaj zakres czynności jest nieco inny, bowiem określając które elementy nas interesują, jesteśmy w stanie szybko i za pomocą jednego skryptu zaktualizować nasz system o atrakcyjne ikony, tematy graficzne oraz programy. Bez żmudnego dodawania PPA, ściągania archiwów ze stron projektów, itp.

Po zaznaczeniu tego co nas interesuje, wklejamy w terminal wygenerowaną komendę:

wget -O - oduso.com/jakis_numer.sh | bash

Oczywiście względ bezpieczeństwa podpowiadają, że dobrze byłoby go wcześniej przejrzeć, w tym celu pomijamy fragment „| bash”.

0