Kdenlive 15.04.0 teoretycznie

Z nieukrywaną satysfakcją autorzy edytora wideo Kdenlive poinformowali o upublicznieniu nowej wersji swojego dzieła. A jest co świętować, bowiem w rozwoju programu dokonał się ważny krok – całość została przeportowana do Qt5 i KDE Frameworks 5. I choć w Kdenlive 15.04.0 funkcjonalnych nowości nie zobaczymy tym razem zbyt wiele, przed projektem rysuje się świetlana przyszłość.

kdenlive
Kdenlive 15.04.0
Kdenlive, jeden z najbardziej lubianych i poważanych wolnych edytorów wideo, to marka sama w sobie. Od czasów swojej premiery w 2002 roku zdobył rzesze fanów dzięki swoim możliwościom i jakości wyników. Oprócz tego, to jeden z niewielu „delikatesów” dla Linuksa – nie występuje w wersji dla wiodącego Windowsa. Osoby śledzące rozwój programu z pewnością zauważyły co się święci i że od dłuższego czasu siły deweloperów skupiły się wokół przeniesienia kodu programu pod standardy Qt5 i KF5. Tym samym nie zaskoczy ich wątła lista zmian:

  • Kdenlive 15.04.0 wymaga teraz Qt5/KF5,
  • naprawiona stabilizacja wideo,
  • automatyczny zapis nowych projektów,
  • naprawione pobieranie nowych profili renderujących.

Poza punktem pierwszym tej wyliczanki, najciekawsze w tym wydaniu są zapowiedzi na przyszłość (15.08.0):

  • zintegrowanie z programem efektów kampanii Indiegogo i pracy Till Theato,
  • użycie OpenGL do celów wyświetlania wideo, przywrócenie eksperymentalnych filtrów GPU,
  • trwałe dodawanie efektów do klipów; np. korekcja kolorów użyta na klipie będzie aplikowana dla każdej instancji tego klipu użytej w projekcie,
  • wielkie porządki w kodzie programu.

Wracają do pierwszej listy, jej punkt pierwszy powoduje, że dla użytkowników wielu dystrybucji Kdenlive 15.04.0 przez jakiś czas będzie tylko teorią – Ubuntu 14.04, Mint 17.1 i pochodne nie mają w swoich repozytoriach KF5 i wszyscy muszą poczekać, aż te paczki dostaną się do nich drogą oficjalną. Nieoficjalnie można skorzystać z repozytorium ppa:neon/ppa, ale to ryzykowana sprawa. Poza tym, póki co nikt nie udostępnił paczki Kdenlive 15.04.0 dla tych dystrybucji.

W lepszej sytuacji są użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro – 15.04.0 lada moment pojawi się w głównym repozytorium (a obecnie jest w Testing).
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.