Z formatu w format z FF Multi Converter 1.7.0

Któż nie gubi się w gąszczu formatów i standardów w jakie została upchnięta nasza technologiczna rzeczywistość. W użyciu jest mnóstwo formatów wideo które nie są obsługiwane przez multum urządzeń i na odwrót. Podobnie jest z formatami dokumentów i plików graficznych, które zapisane przez jeden program, nie są otwierane przez drugi. Pomieszanie z poplątaniem służy być może i wolności wyboru, ale finalnie może doprowadzić do niezdrowego przemęczenia, gdy gorączkowo próbujemy przerzucić coś na szybko do kogoś tak, by ten ktoś mógł to otworzyć. I ponownie sprawdza się stara maksyma „by się nie przerobić, trzeba wiedzieć, co za nas może to zrobić”. Czas by przypomnieć sobie lub powitać FF Multi Converter 1.7.0.

Koncepcja programu niczym Prometeusz niesie ludzkości kaganek nadziei – FF Multi Converter obrał sobie za cel prostą i bezstresową (dla użytkowanika) konwersję pomiędzy popularnymi formatami wideo (za pomocą FFmpeg), dokumentami (unoconv) i grafikami (ImageMagick). W nowym wydaniu 1.7.0 autorowi programu udało się zbliżyć do udoskonalenia tych zamierzeń na kolejne kilka kroków:

    ffmulticonverter
    FF Multi Converter 1.7.0

  • bezpośredni wybór porządanego formatu wideo lub audio,
  • obroty i odbicia obrazu wideo,
  • osadzanie napisów w plikach wideo,
  • dzielenie plików,
  • wielowątkowość przy konwersji dokumentów,
  • poprawione błędy.

Lista zmian może nie budzi respektu, lecz z pewnością suma poprawionych błahostek przekłada się na sprawniejsze użytkowanie programu. Wystarczy przeciągnąć na okno programu pożądane pliki i gotowe – moży rozpocząć ustalanie parametrów z jakimi chcemy przeprowadzić konwersję.

Najwięcej wrażeń dostarczy nam okno konwersji wideo, gdy po naciśnięciu przycisku „więcej” ujrzymy całe zastępy przeróżnych parametrów, jakimi możemy potraktować nasze wideo. Oprócz standardowego określenia formatu wideo, określimy też kodeki, wymiary wideo, jakość wideo/audio, ew. rozdzielenie pliku na części, jakie napisy mają być osadzone, ile rdzeniu CPU ma być użytych do konwersji i inne ciekawostki obsługiwane przez FFmpeg.

Zakładka konwersji grafiki (rozszerzenia rozpoznawane przez ImageMagick) jest skromniejsza, gdyż będziemy mogli ustalić docelowy format wyjściowy, wymiary, ew. zachowanie proporcji, autokadrowanie, obroty lub odbicia obrazu.

Konwersja dokumentów to jedynie wybór z jakiego formatu do jakiego chcemy przelać słowo pisane (doc, odt, pdf, html i inne).

Jeżeli zdecydujemy się na przetestowanie FF Multi Converter, w przypadku Ubuntu 14.04/14.10 będziemy potrzebowali FFmpeg, które w niejasnych okolicznościach zniknęło z repozytoriów (wróci w 15.04). Dlatego musi wesprzeć się odpowiednim PPA:

sudo add-apt-repository ppa:kirillshkrogalev/ffmpeg-next

… teraz repozytorium z FF Multi Convert i instalujemy:

sudo add-apt-repository ppa:ffmulticonverter/stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install ffmpeg ffmulticonverter

Jeżeli ktoś pośpiesznie wykonał powyższe, zauważy, że zainstalowała się mu starsza wersja programu – aktualizacji w PPA możemy spodziewać się lada dzień.

W przypadku Arch Linuksa i Manjaro wykorzystujemy repozytorium AUR:

yaourt -S ffmulticonverter
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.