G’MIC 1.6.1.0 z optymalizacjami

Aktywnie rozwijany framework filtrów graficznych G’MIC osiągnął kolejny istotny numer wersji w swojej historii. G’MIC 1.6.1.0 jest przełomem nie tylko ze względu na rzeczony numer ale też i jakość całości. Choć większość poprawek, usprawnień i optymalizacji pozostaje niewidoczna dla zwykłego użytkownika i odbyła się pod maską tego popularnego rozwiązania graficznego, to wyniki odczujemy wszyscy podczas zwyczajnej pracy z programem.

gmic1610
G’MIC 1.6.1.0
Choć sam G’MIC to rozwiązanie bardziej rozbudowane niż tylko znana nam wtyczka do GIMPa, to jednak właśnie ta wtyczka w najbardziej obrazowy i efektowny sposób pozwala nam wykorzystać możliwości tego rozwiązania. G’MIC już jakiś czas temu stał się „programem w programie”, gdyż stopień jego zaawansowania momentami przekracza możliwości programu którego stanowi rozszerzenie (precyzja 16bit na kanał, multithread). W najnowszej odsłonie 1.6.1.0 oprócz optymalizacji i gruntownego odkurzenia i posprzątania kodu, dla zwykłego użytkownika w liście filtrów pojawią się również kolejne pozycje: Black & White / Engrave. Program/wtyczka na starcie samodzielnie odgaduje i określa wielkość i jakość okna podglądowego. Pozostałe zmiany są mocno techniczne i przydatne raczej dla programistów, stąd też mogą oni oddać się ich analizie pod tym adresem.

Użytkownicy Ubuntu 14.04/14.10, Mint 17.1 i pochodnych mogą skorzystać z G’MIC po dodaniu repozytorium z jego najnowszą wersją:

sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp-edge
sudo apt-get update
sudo apt-get install gimp-gmic

Manjaro oraz Arch Linux posiadają wtyczkę w głównym repozytorium:

sudo pacman -S gimp-plugin-gmic 

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.