Buszujący w kodzie Komodo Edit 9

Wychodząc naprzeciw różnorodnym zainteresowaniom użytkowników Linuksa, należy wspomnieć i zauważyć nowe wydanie edytora dla programistów Komodo Edit 9, który jest otwartoźródłowym streszczeniem komercyjnego Komodo IDE 9. To jednak nie umniejsza jego przydatności w edycji wszelakiej, z naciskiem na projekty tworzone w językach Python, Perl, PHP, Ruby, Tcl, SQL, Smarty, CSS, HTML, XML, Go (i nie tylko).

komodoedit9
Komodo Edit 9
Ciekawa jest konstrukcja tego edytora, zbudowanego z użyciem kodu Mozilli (XULRunner) oraz edytora Scintilla. Dzięki takim a nie innym komponentom, Komodo Edit może pochwalić wygodnymi dla programistów przywarami – np. podgląd projektu WWW bezpośrednio w edytorze, kolorowanie składni (w to chyba nikt nie wątpił), uzupełnianie i podpowiadanie składni (programując np. w Pythonie nie trzeba uciekać się do szperania w dokumentacji w poszukiwaniu metod dostępnych dla danej klasy), zapamiętywanie zmian i wiele, wiele innych mniej lub bardziej oczywistych ciekawostek.

W wersji Komodo Edit 9 reklamuje się następujące zmiany:

 • nowy margines po lewej stronie, wykazujący niezapisane zmiany w linii,
 • rozwijany podgląd w stylu GitHuba,
 • wsparcie dla języka Go, stworzonego przez Google,
 • Różnice
  Różnice
 • udostępnianie kodu za pomocą Kopy.io,
 • komunikaty pojawiają się w oddzielnym okienku,
 • zaktualizowane ikony,
 • wsparcie dla PHP 5.6, wraz z nowym modułem Xdebug,
 • dodano podświetlanie składni PEP 8,
 • zmiana kolorystyki,
 • nowy formater dla CSS.

Natomiast pełna lista zmian wygląda tak. W porównaniu do komercyjnego i płatnego Komodo IDE, lista możliwości wersji bezpłatnej wydawać się może bardzo uboga, lecz to pozory. Edytor bez problemów może stanąć w szranki z popularnymi programami Geany, Bluefish, itp.

Jak zainstalować ten program? Niestety, autorzy przewidzieli tylko (póki co?) instalację rodem z wiodącego systemu – ze strony projektu należy pobrać odpowiednie archiwum z binarkami, rozpakować je do katalogu tymczasowego i uruchomić znajdujący się tam instalator. Niestety, instalator zadaje podchwytliwe pytania o miejsc docelowego położenia katalogu z programem, a pytanie to pojawia się tylko w terminalu. Zatem musimy instalator uruchomić właśnie tamże. 

0

3 komentarze

 1. Jak wygląda w porównaniu z Brackets(polecam spróbować go, świetna sprawa)?

 2. Mi komodo odpowiadał bardziej niż bracket/atom/sublime, ale i tak jest daaaaleko daleko za Pycharm i resztą IDE od jetbrains.

  Oczywiście mowa o kodzeniu na dłużej. Przy prostych edycjach vim jakoś daje radę – czy też kwrite, albo inny prosty edytor.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.