Rodzina *buntu 15.04 w wersji Beta 1

Z serwerów można już pobrać Beta wersję obrazów iso nadchodzącego Ubuntu 15.04 oraz jego oficjalnych odmian – Xubuntu, Lubuntu, Ubuntu GNOME, Kubuntu oraz najnowszego z paczki – Ubuntu MATE. Jest to równocześnie wydanie graniczne, gdyż lista funkcji Ubuntu 15.04 została wraz z tą datą (a nawet nieco wcześniej) zamrożona i w gruncie rzeczy społeczność i deweloperzy skupiają się teraz na likwidowaniu wykrytych błędów.

Zatem, wersja finalna którą ujrzymy w kwietniu nie będzie się róznić drastycznie do tego, co obecnie możemy zobaczyć w wydaniu Beta 1. A co wyróżnia poszczególnie odmiany?

Ubuntu 15.04 Daily

Choć samo Ubuntu nie uczestniczy w cyklu Beta, to można pobrać z serwerów obrazy daily tego, co stanowi podwaliny pod poniższe odmiany. Bazą jest kernel 3.18 i dla samego Ubuntu Unity 8.

Xubuntu 15.04 Beta 1

Oczekiwane od lat Xfce 4.12 powoli się ziszcza i w tym wydaniu znajdziemy wiele elementów tego środowiska w wersjach „prawie-4.12”. Zostało dodane narzędzie konfiguracji LightDM, usprawnione zostało zarządzanie energią i monitorami (w konfiguracjach wielomonitorowych).

Kubuntu 15.04 Beta 1

Głównym gwoździem tej odmiany jest Plasma 5 (stabilniejsza Plasma 5.2.1). Do kompletu otrzymujemy również środowisko KDE 4.14.2.

Ubuntu GNOME 15.04 Beta 1

Tę odmianę sponsoruje GNOME 3.14, GNOME Shell 3.14.2 . Dodatkowo, możemy również przetestować sesję działającą z wykorzystaniem następcy Xorga – Waylanda.

Lubuntu 15.04 Beta 1

LXQt jest nadal w stanie rozwoju, więc to wydanie zawiera głównie poprawki błędów odkrytych w tym środowisku. Tak też można potraktować 15.04 w przypadku Lubuntu – jako service pack.

ubuntu mate
Ubuntu MATE 15.04 Beta 1
Ubuntu MATE 15.04 Beta 1

Nowy członek rodziny *buntu. Zachowawcze środowisko MATE, będące forkiem i rozwinięciem paradygmatu GNOME 2.xx przechodzi również gwałtowny i postępowy rozwój. Aby godnie zaprezentować się w zacnym gronie, deweloperzy przyłożyli się do pracy i w tej odmianie zauważymy mnóstwo zmian, poprawek, ciekawych konifguracji, itp. Z pewnością warte uwagi jest narzędzie (MATE Tweak Utility) pozwalające dostosować MATE do układu jednego z popularnych pulpitu (Windows, GNOME, itp.).
 

2 komentarze

  1. A ja cały czas nie mogę zainstalować Kubuntu 15.04 (dzienne wydania) staje przy 33% (w trakcie operacji na partycjach) i lipa. Co ciekawe Ubuntu instaluje się bez problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.